SME

V džungli objavili záhadné mayské veľkomesto, bolo obrovské

V systéme starovekých miest žili milióny ľudí.

Chrámy mayského mesta Tikal vytŕčajú z guatemalskej džungle.Chrámy mayského mesta Tikal vytŕčajú z guatemalskej džungle. (Zdroj: FLICKR/CC/GRAEME CHURCHARD)

BRATISLAVA. Vedci Mayov podceňovali. Vraj žili v riedko osídlených mestách a trópy ich údajne pomaly ničili.

Prečítajte si tiež: Mayský kolaps: rastúce teploty a zlyhanie elít Čítajte 

Mayom sa však v ich ére darilo, podobne ako kultúram zo starovekého Grécka či z Číny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naznačujú to nové laserové zábery, ktoré pod guatemalskou džungľou objavili stáročia ukryté veľkomesto s viac ako 60-tisíc domami a inými stavbami.

Ide o prelomový objav v mayskej archeológii.

"Naše zábery jasne ukazujú, že celá táto oblasť je systém obydlí, ktorého veľkosť a hustota osídlenia boli značne podhodnotené," hovorí pre magazín National Geographic, ktorý o náleze informoval ako prvý, archeológ Thomas Garrison.

SkryťVypnúť reklamu

Stovky nových stavieb

Mayské národy v minulosti obývali územia dnešného Mexika, celej Guatemaly, Belize a severozápadného Hondurasu.

Mestá Mayov na severe Guatemaly sa ukrývajú v hustom džungľovom poraste. Vedcom sa džungľu podarilo preskúmať pomocou špeciálnej laserovej zobrazovacej metódy LiDAR.

Odkryli tak ruiny predkolumbovskej civilizácie, ktorá bola oveľa zložitejšia a prepojenejšia, než vedci predpokladali.

Výskumníci nevideli na záberoch žiadne rozptýlené a riedko osídlené mestá. Namiesto toho sa im pod stromami ukázal megalopolis a stovky dosiaľ neznámych stavieb.

Laser odhalil viac ako 60-tisíc domov, palácov, pyramíd či vyvýšených ciest, ktoré prepájali mestské centrá. Mestá boli obklopené obrannými múrmi, hradbami, mali terasy aj pevnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky naznačujú, že mayskej civilizácii sa v Strednej Amerike darilo a svoj vrchol zažila pred 1200 rokmi. Jej kultúra bola porovnateľná so starovekým Gréckom či Čínou.

Milióny Mayov

Väčšinu mayských miest spájali široké cesty. Naznačuje to, že doprava v tom čase bola veľmi intenzívna a cesty sa využívali napríklad na obchodovanie. Trasy bývali na vyvýšených miestach, aby sa mohli používať aj v období dažďov.

V období sucha aj dažďov regulovali Mayovia prívod vody pomocou systému kanálov, priehrad a nádrží.

S týmito novými údajmi si už môžeme myslieť, že tu žilo desať až pätnásť miliónov ľudí.

archeológ Francisco Estrada-Belli

Zložité zavlažovacie a terasové systémy naznačujú prítomnosť intenzívneho poľnohospodárstva, ktoré mohlo nasýtiť množstvo obyvateľov.

Doterajšie odhady hovorili, že Mayov mohlo byť okolo päť miliónov.

"S novými údajmi sa domnievame, že ich žilo desať až pätnásť miliónov. Vrátane mnohých, ktorí žili v nízko položených močaristých oblastiach, o ktorých si mnohí z nás mysleli, že sú neobývateľné," vysvetľuje archeológ Francisco Estrada-Belli, ktorý skúma mayské mesto Holmul.

SkryťVypnúť reklamu

V trópoch sa im darilo

Archeológovia dlho predpokladali, že zložité civilizácie nemôžu prekvitať v trópoch. Ak sa tam ľudia v minulosti dostali, bol to pre nich istý zánik.

Prečítajte si tiež: Myslel si, že našiel stratené mesto Mayov. Vedci mu pokazili radosť Čítajte 

Laserová technológia LiDAR však ukázala opak. Vedci pomocou nej preskúmali 2100 štvorcových kilometrov Biosférickej mayskej rezervácie v guatemalskom regióne Petén.

Na miestach, kde dnes ľudia vidia iba stromy, dokázala technológia odhaliť dávnu prítomnosť pyramíd a rozsiahlych ciest.

"Teraz musíme brať do úvahy, že zložité spoločnosti mohli v trópoch vzniknúť a neskôr sa rozšíriť smerom von," uzatvára Marcello Canuto, ktorý sa tiež do výskumu zapojil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu