SME

Zakladateľ Microsoftu predstavil najväčšie lietadlo sveta široké ako futbalové ihrisko

Lietadlo je určené pre lety na nízku obežnú dráhu Zeme.

Stratosférické lietadlo spoločnosti Stratolaunch Systems Corporation.Stratosférické lietadlo spoločnosti Stratolaunch Systems Corporation. (Zdroj: TASR/AP)

Spoločnosť Stratolaunch Systems, ktorú vlastní miliardár a jeden zo zakladateľov Microsoftu Paul Allen, ukončila výrobu najväčšieho lietadla na svete s rozpätím krídel väčším ako futbalové ihrisko.

Stratosférické lietadlo, ktoré začali vyvíjať v roku 2011, predstavili minulý týždeň v stredu, keď po dokončení konštrukčnej fázy prvýkrát opustilo hangár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V najbližších týždňoch a mesiacoch budú inžinieri podľa výkonného riaditeľa Jeffa Floyda vykonávať pozemné a letecké testy. Spoločnosť plánuje uviesť lietadlo na trh v roku 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlo má hmotnosť 250 ton a rozpätie krídel 117 metrov. Poháňa ho šesť turbínových motorov Pratt & Whitney a jeho maximálna vzletová hmotnosť by mala dosahovať okolo 580 ton.

Ak sa lietadlu podarí vzlietnuť, prekoná podľa rakúskeho portálu Futurezone prvenstvo patriace hydroplánu Hughes H-4 Hercules z roku 1947, ktorý mal rozpätie krídel 98 metrov.

Zo strojov, ktoré v súčasnosti lietajú, má najväčšie rozpätie krídel ruský Antonov An-225 so šiestimi turboventilátorovými motormi.

Prečítajte si tiež: Space X Dragon smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici aj s nákladom Čítajte 

Cieľom projektu je vytvoriť nosné lietadlo, ktoré zníži náklady a zjednoduší prístup na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO - Low Earth Orbit).

Paul Allen je presvedčený, že otvorený prístup na nízku obežnú dráhu prinesie množstvo výhod.

Nasadenie väčšieho množstva satelitov by podľa neho viedlo k lepšiemu pochopeniu zmien počasia, ktoré by mohlo pomôcť zvýšiť produktivitu poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup K LEO by súčasne podľa Allena mohol skvalitniť štúdium atmosférickej chémie a klimatických zmien, čo by mohlo prispieť k ich zmierneniu.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu