SME

Skazu Titanicu dokončia baktérie, vrak lode môže do niekoľkých rokov úplne zmiznúť

Za dvadsať rokov môžu byť pozostatky slávneho parníka minulosťou.

Vrak slávneho zaoceánskeho parníka. Vrak slávneho zaoceánskeho parníka. (Zdroj: wikipedia)

Skazu slávneho Titanicu dokončia baktérie, tvrdí Antje Boetiusová z Alfred Wegenerovho Inštitútu pre polárny a morský výskum.

Morská biologička predpokladá, že v priebehu pätnástich až dvadsiatich rokov môžu pozostatky slávneho zaoceánskeho parníka úplne zmiznúť. Informáciu priniesla agentúra DPA.

Pred niekoľkými rokmi objavili vedci vo vločkách hrdze z Titanicu druh baktérie, ktorú pomenovali podľa miesta nálezu Halomonas titanicae.

Baktéria prežíva a rastie najmä pri teplote nad tridsať stupňov Celzia. V mori, kde sa nachádza vrak, je podstatne chladnejšie. Teplota sa tam pohybuje okolo štyroch stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Taliansku hrozí prírodná katastrofa, supervulkán sa chystá na výbuch Čítajte 

Pozostatky parníka by tak mali byť v podstate v chladných vodách Atlantiku chránené. Mikróby napriek tomu rozožierajú vrak.

Trup lode môže pôsobením baktérie oslabiť natoľko, že sa stane nestabilným. Boetiusová upozorňuje, že mikróby nepokrývajú povrch vraku rovnomerne, ale vytvárajú v ňom diery.

Baktérie odoberajú elektróny železa a využívajú ho ako zdroj energie pre svoj rast, čo spôsobuje hrdzavenie. Morská biologička Antje Boetiusová vysvetľuje, že baktérie vlastne žijú z kovu.

Výskumníčka tiež upozorňuje, že baktéria môže byť nebezpečná aj pre moderné podmorské stavby, ako sú napríklad ropovody. "Je to problém, o ktorom priemysel nerád hovorí," dodala vedkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu