SME

Vedci nevedia, prečo polárna žiara spôsobuje výpadky navigácie

Navigačné signály majú počas polárnej žiary výpadky z neznámych dôvodov.

Južná polárna žiara nad oceánom pri západnej Austrálii.Južná polárna žiara nad oceánom pri západnej Austrálii. (Zdroj: FOTO - NASA)

BRATISLAVA. Polárna žiara patrí k najkrajším prírodným úkazom, za ktorým sú ľudia ochotní cestovať stovky kilometrov. Farebné svetlá na oblohe ale môžu cestu aj skomplikovať, pretože z neznámeho dôvodu rušia navigačné systémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci si doteraz mysleli, že výpadky navigačných signálov spôsobuje turbulencia v polárnej žiare. Nový výskum tímu z Bathskej univerzity však naznačuje, že výpadky spôsobuje iný, zatiaľ neznámy mechanizmus.

Výsledky, ktoré zverejnili v žurnále Journal of Geophysical Research, majú pomôcť zlepšovať presnosť navigačných systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Výkyvy a výpadky

Polárna žiara vzniká počas slnečných búrok, keď na zem dopadajú elektricky nabité čiastočky, ktoré reagujú s čiastočkami v časti našej atmosféry zvanej ionosféra.

Ionosféra je obal ionizovaného plynu (plazmy), ktorý navigačné systémy ako GPS či európske Galileo využívajú pri prenose signálu z vesmíru na zem a pri určovaní polohy.

Počas polárnej žiary však môžu nastať výpadky navigácie a komunikácie medzi zariadením na zemi a flotilou družíc na obežnej dráhe. Vedci až doteraz za príčinu považovali silné slnečné búrky, ktoré podľa webu Science Alert narúšajú rovnováhu plazmy v ionosfére.

Výsledky novej štúdie však ukázali, že takéto turbulencie počas polárnej žiary neexistujú.

Prečítajte si tiež: Únia spúšťa vlastné GPS. Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť Čítajte 

Vážna potreba spoľahlivosti

Na výskume v nórskom meste Tromsø spolupracovali dve skupiny, ktoré chceli zistiť, ako polárna žiara vplýva na navigačné signály. Jedna pozorovala a analyzovala polárnu žiaru, druhá sledovala správanie GPS signálov.

SkryťVypnúť reklamu

Zistili, že výpadky v GPS sa objavovali aj v čase, keď nepozorovali žiadne výkyvy v ionosfére. Autori výskumu preto tvrdia, že výpadky spôsobuje takzvaný nový mechanizmus nestability, ktorý sa deje v ionosfére počas polárnej žiary.

Aj keď vedci zatiaľ nepoznajú presnú príčinu, dúfajú, že nové poznatky prispejú k vzniku nových, odolnejších a bezpečnejších navigačných technológii, ktoré sa budú dať využiť pri mobilnej komunikácii či samojazdiacich autách.

„S plánovaným zavedením 5G siete a samojazdiacich áut závislých od navigačných systémov je potreba presného a spoľahlivého satelitného navigačného systému všade na svete ešte dôležitejšia ako doteraz,“ vysvetľuje v tlačovej správe univerzity vedúci výskumu Biagio Forte.

„Prípadný dosah nepresných navigačných signálov môže byť vážny. Výpadky v mobiloch pravdepodobne životy neohrozia, ale nespoľahlivé navigačné systémy v samojazdiacich autách alebo doručovacích dronoch môžu spôsobiť vážne škody ľuďom aj životnému prostrediu.“

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1002/2016JA023271

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu