SME

Navigačný systém Galileo je ohrozený, družiciam sa kazia atómové hodiny

S presnými atómovými hodinami mali mať menšie odchýlky ako GPS , na orbite však zlyhávajú.

Jedna z družíc systému Galileo.Jedna z družíc systému Galileo. (Zdroj: ESA)

BRUSEL, BRATISLAVA. Európsky navigačný systém Galileo má vážny problém. Európska vesmírna agentúra podľa BBC oznámila, že deväť z atómových hodín na kozmických družiciach prestalo fungovať, pričom na jednej z družíc prestali fungovať nie jedny, ale dvoje.

Ak vedci z Európskej vesmírnej agentúry neobjavia príčinu zlyhávania hodín na satelitoch, niektoré družice by mohli stratiť svoju presnosť alebo prestať poskytovať služby.

Prečítajte si tiež: Únia spúšťa vlastné GPS. Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčové zariadenie

Presnosť satelitnej navigácie zavisí od presnosti palubných hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Každá z družíc vysiela zo známeho miesta časovú známku a navigačné zariadenia počítajú oneskorenie, s ktorou signál zachytili z viacerých susediacich zariadení. Výpočtami získavajú presnú polohu.

Aby boli satelity presné a dokázali poskytovať na obežnej dráhe svoje služby, konštruktéri ich vybavili štvoricou hodín. Dvoje - tie presnejšie - využívajú technológiu vodíkového masera, dvoje doplnkové sú rubídiové.

Atómové hodiny sú tak kľúčovou súčasťou systému, i keď družica na svoj chod potrebuje iba jedny. Ostatné sú v zálohe.

"Žiadny zo satelitov systému Galileo neutrpel zlyhanie viac ako dvojice hodín. Vďaka robustnej, štvornásobnej redundancii systému to znamená, že všetkých 18 družíc zostavy zostáva v prevádzke" povedal Jan Woerner, šéf Európskej vesmírnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Problémový projekt

Výrobca hodín i konštruktéri systému Galileo teraz hľadajú riešenie. Jedny z pokazených hodín sa podarilo úspešne reštartovať, odborníci však stále neodhalili príčinu zlyhania. Domnievajú sa však, že ide o systémovú chybu, nie náhodu.

Rovnakú technológiu pritom používajú aj v indickom vesmírnom programe, kde podľa magazínu The Register žiadne podobné problémy nehlásili.

Európska vesmírna agentúra sa teraz musí rozhodnúť, či má pozastaviť vypúšťanie ďalších družíc na obežnú dráhu našej planéty a či má meškajúci projekt ešte viac zbrzdiť, alebo bude pokračovať.

Celkovo je dnes na orbite 18 družíc systému Galileo (dokopy ich má byť 24), nie všetky však fungujú naplno. Jeden zo satelitov má problémy s napájaním, štvorica IOV družíc nie je vybavená plnohodnotným hardvérom, ďalšie dve sú na nesprávnej obežnej dráhe.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúre sa však po chybnom vysadení raketou Sojuz ich trajektóriu podarilo prijateľne upraviť. Kým správne vysadené družice každých 10 dní preletia nad rovnakým miestom, v ich prípade má cyklus dvojnásobnú dĺžku.

V tomto roku plánovala agentúra vyniesť na obežnú dráhu ďalšie štyri družice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu