SME

Za prejedanie môže západný štýl stravovania

Vysoký obsah tukov a cukrov ovplyvňuje systém, ktorý kontroluje príjem potravy.

Strava s vysokým obsahom tuku a cukru je typická hlavne v USA, no týka sa aj Slovenska.Strava s vysokým obsahom tuku a cukru je typická hlavne v USA, no týka sa aj Slovenska. (Zdroj: PIXABAY // CC)

BRATISLAVA. Obezita a nadváha sú témou už roky. No nejedná sa iba o fenomén rozšírený v Amerike, týka sa aj Európy, Slovensko nevynímajúc.

Často je výsledkom vážne chronické ochorenie, ktoré býva spájané s vekom i so vzdelaním, pričom liečba zahrňuje invazívne chirurgické operácie alebo lieky s nepríjemnými vedľajšími účinkami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa nových zistení však rolu nehrá iba množstvo, ale aj zloženie stravy - dokonca je ešte dôležitejšie, ako sme si dosiaľ mysleli.

Západná diéta

Nový výskum vedcov z Kalifornskej univerzity naznačuje, že spúšťačom môže byť „západný spôsob stravovania“, ktorý má vysoký obsah tukov a cukrov.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto zložky zvyšujú mieru takzvaných endokanabinoidných signálov v periférnych orgánoch ako pečeň alebo tenké črevo, ktoré regulujú množstvo fyziologických funkcií v našom tele. Medzi endokanabinoid patrí, napríklad, kyselina zvaná anandamid.

„Pôsobí v centrálnej nervovej sústave, ale aj na perifériách prostredníctvom kanabinoidných receptorov. Zhoršuje pamäť potkanom, zvyšuje chuť do jedla, ovplyvňuje spánkovú aktivitu alebo vnímanie bolesti a dokáže ovplyvniť motiváciu a hedonické mechanizmy," vysvetľuje pre SME Jozef Ukropec z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho centra SAV.

"Jeho účinky sú veľmi podobné účinkom THC (aktívna látka v marihuane, pozn. red.).“

Prečítajte si tiež: Prečo ste jedli ten kebab. Vysvetlili, ako vás opitý mozog núti jesť Čítajte 

Pokus na myšiach

Aby výskumníci otestovali svoju hypotézu, rozdelili laboratórne myši do dvoch skupín: na kontrolnú skupinu s normálnou stravou a na druhú, ktorá dostávala jedlá s vysokým obsahom tukov aj cukrov počas šesťdesiatich dní.

SkryťVypnúť reklamu

Myši s tučnou diétou veľmi rýchlo pribrali a prejavovali sa u nich známky hyperfágie – prejedania sa.

„Spolu s touto hyperfagickou reakciou k západnej diéte sme zaznamenali aj zvýšené úrovne endokanabinoidov v tenkom čreve a krvnom obehu,“ povedal v pre EurekAlert vedúci projektu Nicholas V. DiPatrizio.

Po podaní liekov, ktoré blokovali signály tohto systému, sa stravovacie návyky obéznych myší vrátili do normálu.

Predchádzajúci výskum naznačuje, že takýto systém by mohol fungovať aj u ľudí.

Prečítajte si tiež: Stredomorská strava bráni scvrkávaniu mozgu Čítajte 

Vedľajšie účinky liečby

Lieky na tejto báze, ako napríklad Rimonaband sa už dávnejšie používali proti obezite. Zasahovali však aj centrálnu nervovú sústavu a spôsobovali psychické problémy - napríklad depresiu, úzkosť, výpadky pamäte, alebo nespavosť.

Práve preto liečivo neschválila americká Správa potravy a liečiv (FDA) a v roku 2008 ho stiahli aj z Európskeho trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum teda naznačuje, že lieky, ktoré blokujú signály iba v periférnych orgánoch a nezasahujú mozog, by mohli fungovať, a zároveň by nemali nežiadúce účinky na psychiku.

Autori štúdie sa teraz plánujú zamerať na jednotlivé, špecifické zložky stravy, ktoré zvyšujú alebo naopak znižujú aktivitu endokanabinoidného systému a tak ovplyvňujú náš príjem stravy. Zároveň chcú výskum vykonať aj na ľuďoch.

DOI: 10.1016/j.physbeh.2016.12.044

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu