OSLO, BRATISLAVA. Nórsko sa definitívne lúči s technológiou FM vysielania, ktoré je štandardom rozhlasového éteru. V krajine do konca roka prestanú fungovať všetky rádiové prijímače, občania sa budú musieť vo svojich domovoch, pracoviskách a automobiloch vybaviť novou technológiou.
Ide o prvú európsku krajinu, ktorá sa rozhodla dlhoročný štandard pochovať, aby nastolila po vzore televízneho vysielania digitálny štandard i pri rozhlase. Môžu tak znásobiť počet rozhlasových staníc v zaužívanom frekvenčnom pásme.
Keďže pri vypínaní starých vysielačov vznikla intenzívna diskusia v radoch verejnosti, situáciu pozorne sledujú aj ostatné európske krajiny, ktoré s digitálnym vysielaním zatiaľ iba experimentujú.
Nepripravené autá
Vypnutie technológie schvaľuje podľa agentúry Reuters iba 17 percent obyvateľov krajiny. Najväčšia kritika prichádza z radov motoristov, pretože viac ako dva milióny vozidiel nemá technológiu pre digitálny príjem a mnohé z nich majú autorádiá, ktoré nemožno vymeniť. Pritom dopravné spravodajstvo je prvkom, ktorý zvyšuje bezpečnosť dopravy.
Riešením môžu byť zariadenia, ktoré signál sprostredkujú. Prijmú ho v novom digitálnom DAB formáte, aby ho následne vo vnútri vozidla vysielali starým FM štandardom.
Je to podobné ako keď FM vysielač pripojíte k vreckovému prehrávaču, aby ste bez káblov mohli hudbu naladiť na rádii. Prevádzkovanie vysielačov však podlieha reguláciám a licenciám, nie v každej krajine ide o riešenie, ktoré je legálne.
Lepší zvuk
Výmenu technológií ohlásili aj vo Švajčiarsku na rok 2020, o zmenách uvažujú aj v Británii a Dánsku. V pásme, ktoré v súčasnosti potrebuje pre vysielanie jediná stanica, v digitálnej podobe možno prevádzkovať i desiatku nových. Tie môžu mať doplnkový informačný obsah, ktorý sa zobrazuje na displejoch prijímačov.
Nórsko je špecifickou krajinou, ktorá je popretkávaná prírodnými reliéfmi a členitým terénom. Úrady preto ľuďom sľubujú vyššiu kvalitu zvuku pri príjme. Pri digitálnom rozhlase však platia rovnaké pravidlá ako pri televízii. Buď hrá, alebo nehrá, nič medzi tým neexistuje. Analógové vysielanie je s obmedzeniami použiteľné i vtedy, ak je signál prislabý alebo prerušovaný.
Prechod na DAB prebieha od 11. januára na severe krajiny, do konca roka majú byť podľa plánu odstavené všetky analógové vysielače. Experimentálne digitálne vysielanie rozhlasových staníc prebieha od roku 2015 i na Slovensku, zatiaľ ide iba o sondovanie možnosti technológie.