SME

Pred desiatimi rokmi ukázali prvý iPhone. Ako Apple zmenil svet

Príchod iPhonu rozvrátil celé odvetvia ekonomiky a zmenil podobu moderného sveta. Ako a prečo Apple uspel?

Steve Jobs v januári 2007 predstavuje prvý iPhone. (Zdroj: SITA/AP)

Steve Jobs stál na pódiu v čiernom roláku a džínsoch a v svetle reflektorov sľuboval, že zmení svet. Nezdalo sa, že by sa dialo niečo mimoriadne. Rovnaký sľub dával Jobs takmer pri každom novom výrobku od Applu - a pravdepodobne mu aj veril.

Deviateho januára 2007 mal však zhodou okolností pravdu: predstavoval svetu prvý iPhone.

Slovo “predstavenie” opisuje hodinu, počas ktorej Jobs nový telefón pred desiatimi rokmi ukázal, dokonale. Jednak svetu predstavil úplne nový druh produktu. Zároveň boli Jobsove konferencie naplánované, natrénované a zahrané rovnako dobre ako špičkové divadelné predstavenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas hodiny stihol Jobs nielen zhodiť a zosmiešniť konkurenciu, no zároveň presvedčiť ľudí v publiku, že éra mobilných telefónov sa skončila. Mali ich nahradiť malé počítače a prvý z nich držal v ruke práve Jobs.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

“iPhone je ako život vo vrecku. Je to konečné digitálne zariadenie,” povedal a predvádzal funkciu za funkciou, e-mail, mapy, webový prehliadač, vyhľadávanie a ďalšie aplikácie.

Po polhodine predvádzania výrobku prišiel moment, ktorý pri pohľade späť najlepšie ukazuje, ako veľmi iPhone zmenil svet. Jobs ukazuje divákom fotky na svojom telefóne.

Zastaví sa pri fotke chlapca a dvoma prstami ho ako keby uštipne. Fotografia sa na obrazovke telefónu priblíži. Jednoduché gesto vykonalo pomerne jednoduchú funkciu, no sála plná reportérov pokrývajúcich technológie výska a tlieska.

Po prvýkrát videli, ako prirodzené gesto na obrazovke dokáže zariadenie ovládať novým spôsobom. Po desiatich rokoch nie je vzácne vidieť malé dieťa, ako sa uštipnutím pokúša priblížiť stránku papierovej knihy alebo tvár pobaveného rodiča.

Gesto aj digitálne rozhrania fungujúce podľa modelu iPhonu sa stali takými bežnými, že rodičia musia dnes v rámci výchovy vysvetľovať deťom rozdiel medzi digitálnym a skutočným svetom.

Hlavným odkazom iPhonu je, že túto hranicu medzi oboma svetmi začal pred desiatimi rokmi stierať. Len málo ľudí tušilo, že tým prevychová svet. Niektoré lekcie boli ťažké, iné sme dodnes nevstrebali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koniec telefónov

Prvú z tvrdých lekcií sa mali naučiť konkurenti. Šéf Microsoftu Steve Ballmer iPhone po predstavení vysmial.

“Za päťsto dolárov je to najdrahší telefón na svete a nemá ani klávesnicu, takže to nie je veľmi dobré zariadenie na e-maily,” odpovedal uškŕňajúci sa Ballmer na otázku, ako vidí budúcnosť iPhonu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4T5M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu