SME

Koniec vlády človeka: začala štvrtá priemyselná revolúcia

Pre pojem Industrie 4.0 zatiaľ neexistuje presná definícia. Isté je len to, že priemyselné fabriky v súčasnej podobe prestanú existovať.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

N ajčastejšie používaný názov pre štvrtú priemyselnú revolúciu – Industrie 4.0 – prezrádza dve dôležité okolnosti.

Namiesto angličtiny používa nemčinu, čo v súčasnom svete hi-tech nebýva zvykom (hoci sa rýchlo presadzuje aj označenie Industry 4.0), lebo koncept má pôvod v Nemecku. Vznikol na podnet nemeckej vlády na začiatku tohto desaťročia, keď analyzovala dôsledky nových technológií na hospodárstvo krajiny.

Cieľom je vrátiť priemyselnú výrobu späť do Európy, prirodzene na technologickej úrovni, ktorá produktivitou môže konkurovať krajinám s lacnou pracovnou silou. K iniciatíve sa pridali významné nemecké koncerny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa štúdie spoločnosti PricewaterhouseCoopers chce nemecký priemysel do roku 2020 do riešení a aplikácií v rámci konceptu Industrie 4.0 každoročne investovať 40 miliárd eur. Číselný údaj 4.0 v názve znamená, že prináša štvrtú etapu priemyselnej revolúcie. Vyvolalo ju rozšírenie internetu a všadeprítomná digitalizácia.

Inteligentné fabriky

Základom štvrtej etapy priemyselnej revolúcie je internet vecí. V najbližších desiatich rokoch budú všetky stroje i niektoré súčiastky v nich schopné spolu komunikovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V spojení s ďalšími technológiami ako digitálnym podnikom, inteligentnými robotmi spolupracujúcimi s ľuďmi, obrovským množstvom dát, strojovým učením či prvkami umelej inteligencie získa výroba schopnosť samoriadenia a samoorganizácie.

Pôjde o systém s decentralizovaným riadením a autonómnym rozhodovaním – vznikne inteligentná fabrika, ktorú odborníci označujú pojmom kyberneticko-fyzikálny systém. Produktivita priemyslu raketovo porastie: čas uvedenia nového produktu na trh sa skráti na viac ako polovicu a výrobcovia budú schopní rýchlo reagovať na požiadavky trhu.

Zákazníci získajú individualizovaný a špecializovaný tovar za cenu na úrovni masovej produkcie. Radikálnou zmenou bude tiež vtiahnutie dodávateľov i zákazníkov do tohto procesu, čo ďalej zvýši flexibilitu i efektívnosť – očakáva sa, že produktivita priemyslu porastie o 30 až 40 %.

Technológie pre novú revolúciu

Viaceré technológie vyvíjané v rámci konceptu Industrie 4.0 sú už teraz k dispozícii, na vývoji ďalších sa intenzívne pracuje.

Vďaka nim sa celé továrne stanú rekonfigurovateľné, budú schopné sa rýchlo transformovať a využitie umelej inteligencie spôsobí, že ich správanie sa bude čoraz viac podobať živým organizmom. Podmienkou je, aby v inteligentnej fabrike došlo k ich prepojeniu. Spoločne prinesú úplne novú kvalitu do priemyselnej výroby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Digitálny podnik združuje spektrum špičkových technológií: CAD systémy na projektovanie, ERP systémy (Enterprise Resource Planning – podnikový informačný systém, ktorý s pomocou počítačov a vyspelého softvéru riadi a integruje všetky činnosti podniku alebo väčšinu z nich, ako sú napríklad plánovanie, zásoby, nákup, predaj, marketing, financie a personalistika), 3D laserové skenovanie, 3D tlač, rozšírená o virtuálnu realitu...

Výsledkom je digitálny model celej fabriky – výrobných hál, konštrukcie nových produktov, výrobných liniek s jednotlivými (robotizovanými) pracoviskami, logistických systémov, skladov, expedície až po servis či recykláciu produktov.

V digitálnom modeli možno s podporou virtuálnej reality navrhovať konštrukciu výrobkov a simulovať i optimalizovať ich funkcionalitu, ako aj všetky výrobné a logistické systémy ešte predtým, ako sa začne fyzická produkcia.

Ako býva zvykom, technológie digitálneho podniku našli prvé aplikácie v leteckom a kozmickom priemysle.

Americká Jet Propulsion Laboratory, ktorá vyvíja prístroje pre NASA, sa pred asi desiatimi rokmi technologicky prezbrojila, aby zvládala čoraz zložitejšie misie s prijateľnými nákladmi.

Pri konštrukcii Curiosity – šesťkolesového robota, určeného na pohyb na planéte Mars – využila PLM Siemens (Product Lifecycle Management – produktové portfólio riešení na tvorbu a riadenie informácií o výrobku v celom jeho životnom cykle).

Tento softvér pokryl všetky etapy vývoja od koncepčného návrhu až po samotnú výrobu. Inžinierom tiež umožnil digitálne simulovať činnosť rovera vo fyzikálnych a teplotných podmienkach ako na Marse. Laboratórium Curiosity brázdi marťanský povrch od augusta 2012, pričom misia bola pôvodne plánovaná na dva roky.

Keďže rover je ešte v dobrej kondícii, jeho vypnutie odložili na neurčito.

Útok na automobilky

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4SZK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu