BRUSEL. Európska únia vo štvrtok spúšťa navigačný satelitný systém Galileo, ktorý prezýva aj európske GPS.
Flotila družíc má zabezpečovať presnejšie určovanie polohy a zlepšovať tak služby a technológie, ktoré cez družice získavajú údaje o polohe.
"Geo-lokalizácia je srdcom súčasnej digitálnej revolúcie, ktorá zmení náš každodenný život. Galileo desaťnásobne zlepší určovanie polohy a otvorí dvere novej generácii technológií ako sú samojazdiace autá alebo služby múdrych miest," uviedol v tlačovej správe podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Európske GPS budú môcť zadarmo využívať štátne inštitúcie aj bežní občania. Týchto päť vecí by ste o systéme Galileo mali vedieť.

1. Čo je Galileo?
Galileo je sieť satelitov na obežnej dráhe, ktorú Európska únia buduje už 17 rokov. Vesmírna agentúra postupne posiela na obežnú dráhu Zeme družice, ktorých signál má pokryť celú planétu. V súčasnosti je na orbite 18 satelitov, čo stačí na spustenie základných služieb pre určovanie polohy, navigáciu a meranie času.
Na pokrytie celej planéty potrebuje systém ešte ďalších šesť družíc, pričom plne funkčnú kapacitu dosiahne až v roku 2020 pri tridsiatich satelitoch na obežnej dráhe. Dovtedy budú družice Galileo spolupracovať s ostatnými navigačnými systémami, ako je americké GPS.
Galileo bude zabezpečovať presné informácie o polohe a čase, ktoré budú môcť využívať navigačné systémy v autách a smartfónoch. Zároveň pomôže zlepšiť bezpečnosť na cestách a železničných tratiach, alebo zrýchli reakcie záchranných zložiek v časoch pohotovosti.
2. Kedy môžem európske GPS používať?
Systém začne fungovať vo štvrtok. Na jeho využitie budete však potrebovať kompatibilné zariadenie.