SME

Google poháňa ekologická energia z vetra a slnka

Firma dosiahne v budúcom roku vytúžený míľnik. Prestane používať energetiku fosílnych a jadrových palív.

MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Je to technologický kolos, bez ktorého si mnohí nedokážu predstaviť jediný deň. Elektronická pošta, rýchla komunikácia, plánovač, vyhľadávač, webové úložisko, mobilné aktualizácie, správy a videá - to je iba zlomok služieb, ktoré Google prevádzkuje vo svojich dátových centrách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na 13 miestach obrovské počítačové systémy spracúvajú úlohy pre používateľov z celého sveta, pričom podľa BBC spotrebujú 5,7 terawatthodín energie. Už od budúceho roka sa chce Google pochváliť tým, že všetka energiu ktorú na svoju prevádzku spotrebuje pochádza z obnoviteľných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Firma ju nakupuje od spoločností, ktoré sa zaoberajú solárnou a veternou energetikou. Firma si dala v roku 2015 záväzok, že sa stane z pohľadu energetiky plne ekologickou. Vďaka priaznivým cenám, ktoré v priebehu posledných šiestich rokov klesli o 20 až 40 percent sa plán podarí dodržať.

Ide aj o úspory

Google sa netají tým, že daňové úľavy a ústretové ekologické programy v krajine sú dôležitým, avšak nie rozhodujúcim stimulom. Vedenie je presvedčené o tom, že Google nesie spoločenskú zodpovednosť a je priveľmi na očiach na to, aby ju prehliadal. Úspechy a energetické smerovanie ocenila organizácia Priateľov Zeme.

Google nie je jedinou firmou, ktorá sa o energetiku dátových centier zaujíma. Hoci sa všetko začalo v dávnych dobách skladaním zákazkových serverov s úspornou prevádzkou, dnes sa firmy pozerajú na náklady cez drobnohľad.

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft skúma možnosti budovania dátových centier pod morskou hladinou, kde sa voda stáva chladiacim médiom. Facebook sa zasa angažuje vo využití prednosti chladných polárnych pásiem, kde pre chladenie dátových centier možno použiť po celý rok vzduch z exteriéru.

Firmy musia vynakladať veľa peňazí nielen pre beh procesorov, čipov a úložísk, ale hlavne na ich klimatizáciu a chladenie. Dátové centrá s dvojitými podlahami, vzduchotechnikou a periférnymi okruhmi nie sú iba spomienkou na dávnu éru sálových počítačov, ktoré by sme pri ich nízkom výkone dnes prirovnali k dinosaurom.

Čoraz hustejšie infraštruktúry pri svojom behu produkujú veľké množstvo odpadného tepla, ktoré treba odviesť efektívne preč, alebo ho využiť pre energetiku priľahlých budov a prevádzok.

SkryťVypnúť reklamu

Podpory sú všade

USA dlhé roky sledujú technologické firmy a podniky, ktoré k zvýšeniu efektívnosti stimulujú v rámci rôznych ekologických programov. Nie je tomu dávno, čo firmy dostávali od štátu peniaze za elektrinu, ktorú vďaka modernizácii neminuli ale ušetrili. Každá nová investícia tak bola krytá nielen úsporou samotnou, ale aj štátnou podporou vo výške úspory samotnej. Tým sa efekt zdvojnásobil.

Podpora obnoviteľných zdrojov je však témou agendy aj v EÚ, kde sa rôzne krajiny zaviazali v dohodnutom časovom rozmedzí dosiahnuť zvýšenie podielu "zelenej energie". Hoci zámer nie je zlý, na mnohých miestach sa iniciatíva stretla s kritikou - od nešetrných zásahov do životného prostredia, cez zdražovanie energií až po rozkrádanie dotácií v ich podstate.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu