SME

Sonda Cassini sa pred smrťou pozrie prvýkrát na prstence Saturnu

Posledná časť misie odhalí zloženie prstencov aj atmosféry planéty.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Pred dvadsiatimi rokmi sa sonda Cassini vydala na svoju sedemročnú púť za šiestou planétou našej slnečnej sústavy. Počas svojej prevádzky od roku 2004 zaslala na Zem obrovské množstvo informácií o Saturne, jeho mesiacoch aj iných blízkych telesách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej misia sa pomaly blíži ku koncu. Predtým však urobí ešte kus práce – päť mesiacov bude skúmať dosiaľ nepreskúmané časti prstencov planéty a začne už dnes. Potom ukončí svoje pôsobenie vstupom do atmosféry Saturnu.

Nástroje, ktoré sonda nesie, budú skúmať aj čiastočky a molekuly plynov, ktoré tvoria prstence, ale aj atmosféru Saturnu. V marci a apríli sa sonda priblíži k prašným vonkajším častiam vzdialeného prstenca F.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď bude letieť k prstencu F tak blízko, ako nikdy predtým, stále od neho bude vzdialená asi 7800 kilometrov. Prach by pre sondu v takejto vzdialenosti nemal predstavovať nebezpečenstvo,“ hovorí v tlačovej správe laboratória prúdového pohonu JPL NASA vedúci projektu Cassini Earl Maize.

Skúmať bude tiež ďalšie vonkajšie prstence A a B, a mala by tiež priniesť prvé zábery na mesiace Pandora, Altas, Pan a Daphnis, ktoré obiehajú planétu bližšie k jej povrchu.

Na začiatku decembra začne sonda prvé manévre k ukončeniu misie, ktoré je naplánované na 15. september 2017. Do atmosféry musí vletieť, aby nijako neohrozila mesiace Saturnu, ktoré by mohli byť v budúcnosti obývateľné. Štvrtého decembra preto posledný krát zapne motory, ktoré pomôžu aby sonda nabrala správny kurz smerom k planéte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu