BRATISLAVA. Vírusy sú všade okolo nás, ale napriek tomu sa podarilo zmapovať len zlomok týchto mikroskopických parazitov. Skúmať môžeme len vírusy, o ktorých vieme, že spôsobujú choroby, alebo také, ktoré vieme syntetizovať v laboratóriu.
Databázu vírusov teraz rozšíril výskum čínskych a austrálskych vedcov zverejnený v časopise Nature. Pri analýze génov približne 220 druhov čínskych bezstavovcov objavili 1445 nových druhov vírusov.
Virologický rodokmeň
Bezstavovce ako pavúky, slimáky a rôznorodý hmyz patria k najpočetnejšej skupine živočíchov na planéte. Vedci zistili, že vírusy na nich pravdepodobne parazitujú už miliardy rokov – a nie milióny rokov, ako si doteraz mysleli.
“Táto prelomová štúdia prepíše virologické učebnice.
„
Keďže sa nedajú vidieť voľným okom, prítomnosť vírusov skúmali cez vzorky RNA. Vírusy používajú molekuly RNA na vytváranie svojho genómu, podobne ako človek používa DNA. Veľká časť vírusov, ktoré objavili, je taká špecifická, že vedcom vôbec nezapadala do virologického rodokmeňa.
„Táto prelomová štúdia prepíše virologické učebnice, pretože bezstavovce sú nositeľom neuveriteľného množstva vírusov – oveľa väčšieho, ako sme si mysleli,“ hovorí v tlačovej správe Univerzity v Sydney spoluautor štúdie Edward Holmes.
„Zistili sme, že väčšina skupín vírusov, ktorá infikuje stavovce vrátane ľudí, ako napríklad tie, čo spôsobujú známe choroby ako chrípku, sú v skutočnosti odvodené od tých, ktorých hostiteľmi sú bezstavovce."
Nič nám nehrozí
Holmes zdôrazňuje, ľudia sa nemusia znepokojovať. Aj keď komáre prenášajú vírus ziky a horúčky dengue, väčšina z nových vírusov je na človeka neprenosných. Technika, ktorou ich objavili, môže dokonca pomôcť pri hľadaní príčin iných chorôb – napríklad lymskej boreliózy.
Výskum austrálskych a čínskych vedcov tiež ukázal, že vírusy si vymieňajú navzájom genetický materiál, čím vytvárajú nové druhy.
„Ukazuje to schopnosť rôznych vírusových funkčných jednotiek vzájomne sa kombinovať a vytvárať nové vírusy, aj ak pochádzajú z výrazne rozdielnych vírusov. Plasticita vírusového genómu nás neprestáva ohromovať," povedal pre BBC Eric Delwart z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorý sa na výskume nepodieľal.