SME

Bezpečný mobil neexistuje. Izraelská firma odhaľuje tajomstvá na počkanie

Cellebrite dokáže získať dáta z takmer všetkých mobilov, spolupracuje aj vládnymi agentúrami.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

JERUZALEM, BRATISLAVA. Je to práca na niekoľko sekúnd. Stačí len pripojiť mobil k počítaču, kliknúť na tlačidlo a všetko vaše súkromie je preč. Izraelská firma Cellebrite dokáže čítať dáta z takmer všetkých šifrovaných a zamknutých mobilov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci to znie až príliš odvážne, zmluvy s vládnymi agentúrami zo 115 krajín sveta potvrdzujú, že nejde iba o silné slová. Bezpečnostní analytici trpezlivo hľadajú chyby v softvéri a hardvéri mobilov, aby ich udržali v tajnosti pre svoje vlastné projekty.

Zachovať tajomstvá naveky

Firma má vo svojom archíve viac ako 15-tisíc rôznych modelov mobilných telefónov a mesačne k nim pribudne 150 až 200 nových. Pozorne ich skúma tím špecialistov, aby odhalili chyby, ktoré vývojári a výrobcovia spravili.

SkryťVypnúť reklamu

Kým pri zariadeniach s Androidom je vďaka otvorenému systému a jednotnej čipovej platforme práca jednoduchšia, pri Apple novinkách majú odborníci čo robiť. Firma vyvíja nielen svoj vlastný systém, ale navrhuje si aj čipy na ktorých beží.

Výskumnícky tím pozostáva z 250 ľudí a narozdiel od hackerov, všetky objavy zostávajú v tajnosti. Útoky na bezpečnosť prebiehajú vždy pri fyzickom prístupe k mobilu, bez internetu a podozrení, ktoré by mohli odhaliť vývojári, výrobcovia a bezpečnostné firmy. Cieľom je zachovať tajomstvá naveky, aby chyby v kóde zostali zraniteľné celé desaťročia.

Bezpečnostné prešľapy

Zástupcovia spoločnosti podľa magazínu The Express Tribune tvrdia, že neexistuje mobil, ktorý by bol úplne bezpečný. Odborníci si trúfajú aj na najnovšie iPhony.

SkryťVypnúť reklamu

Zo zariadení je neraz možné obnoviť dáta, o ktorých sú ľudia presvedčení že sa v nich už zaručene nenachádzajú. Ide o informácie ktoré môžu byť mesiace či roky staré, avšak zostali na úložisku bez toho, aby ich nové dáta prepísali. Stáva sa to aj vtedy, ak obnovíte továrenské zariadenia a úložisko naformátujete funkciami, ktoré mobil ponúka.

Mobily sú neustále zložitejšie a chyby sa hľadajú čoraz ťažšie. Stále však existujú bezpečnostné prešľapy, ktoré je možné zneužiť. Firma sa snaží verejnosť presvedčiť, že je férová a pri prieniku do mobilov vždy rešpektuje zákony krajiny, pre ktorú úkon robí. Odmieta zákazky, ktoré sa miestnej legislatíve priečia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


V dnešnej spoločnosti jej vadí prehnaná korektnosť.

Prekáža jej prehnaná korektnosť v spoločnosti.


SkryťZatvoriť reklamu