SME

Číňania prvýkrát vložili do človeka geneticky upravené bunky

Prelomový pokus môže odštartovať medicínske preteky medzi Čínou a USA.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

ČHENG-TU, BRATISLAVA. Čínski vedci a lekári zo S'-čchuanskej univerzity v Čcheng-tu ako prví na svete vložili do pacienta s rakovinou bunky upravené revolučnou technikou CRISPR/Cas9. Prelomili tak tabu používania geneticky upravených buniek pri liečbe ľudí.

Chcú tak pomôcť pri liečbe druhov rakoviny, na ktoré nefungujú iné metódy.

Prečítajte si tiež: Môžeme len tak zmeniť DNA ľudského embrya? (čo si myslia odborníci) Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napadnú a zničia rakovinu

Tím pod vedením čínskeho onkológa Lu Joua najskôr pacientovi s agresívnou rakovinou pľúc odobral z krvi imunitné bunky. Pomocou CRISPR/Cas9 zastavili funkciu génu, ktorý riadi proteín PD-1. Proteín v neupravených bunkách brzdí imunitnú odpoveď. Znamená to, že sa nedokážu brániť pred rakovinou, ktorá sa bez problémov ďalej množí.

SkryťVypnúť reklamu

Odobrané a upravené bunky vedci kultivovali, zvýšili ich počet a pomocou injekcie ich koncom októbra strekli späť do krvného obehu prvého pacienta. Cieľom vedcov je, aby bunky bez PD-1 začali napádať a ničiť rakovinu.

To či bol test úspešný vedci zatiaľ nevedia povedať, ani to či sa bude dať práve ich technika využívať vo veľkom. V teste však pokračujú a pacient čoskoro dostane aj druhú injekciu s upravenými bunkami.

Súboj s Američanmi

Myslím si, že to odštartuje Sputnik 2.0 – súboj o biomedicínsky pokrok medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Carl June, imunológ

„Myslím si, že to odštartuje Sputnik 2.0 – súboj o biomedicínsky pokrok medzi Čínou a Spojenými štátmi. Čo je dôležité, pretože konkurencia zvyčajne zlepšuje konečný produkt,“ povedal pre magazín Nature imunológ Carl June, ktorý bude robiť vedeckého poradcu pre skúšobné testy s metódou CRISPR v USA. Od začiatku roka 2017 by tak chceli u dobrovoľníkov liečiť rôzne druhy rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Lou Jou plánuje vykonať svoj test ešte na ďalších desiatich pacientoch, každý z nich dostane dve až štyri injekcie. Všetkých budú sledovať šesť mesiacov po injekcii, aby zachytili akékoľvek nežiaduce účinky. Monitorovať ich stav budú aj po skončení testov, aby zistili, či im liečba skutočne pomáha.

Testy na ľuďoch v Číne schválila etická komisia ešte v júli tohto roku a mali sa začať v auguste. Kultivácia a zväčšovanie počtu buniek však zabralo viac času ako vedci predpokladali a nakoniec začali až na konci októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu