V ich žalúdku nájdete ryby, chobotnicu, mäkkýše, ale aj vrchnáky od fliaš, plastové tašky či syntetické látky. Plastového odpadu je v mori tak veľa, že ho jedáva až 90 percent morských vtákov.
Vedcom sa teraz podarilo zistiť jeden z dôvodov, prečo v tráviacej sústave morských vtákov tak často nachádzajú plastové vrchnáky či tašky. Plast totiž morským vtákom vonia.
Podľa štúdie uverejnenej v magazíne Science Advances pripomína plast čajkám či albatrosom lákavý pach hnijúcich morských rias.
„Tieto morské vtáky využívajú čuch na hľadanie cesty po svete aj na hľadanie jedla. Našli sme v plastoch chemikálie, ktoré si väčšinou vtáky spájajú s jedlom. Teraz si to však spájajú s plastom,“ hovorí pre BBC Matthew Savoca z Kalifornskej univerzity.
„Vtáky sú preto zmätené a mylne vedené k tomu, aby konzumovali plast,“ dodáva.

Kapusta aj riasy
Kým do polovice 20. storočia si vedci mysleli, že vtáky takmer majú čuch, dnes je jasné, že niektoré druhy ho majú naopak veľmi vyvinutý, píše server Popular Science.
Najmä morské vtáky potrebujú dobrý čuch na to, aby na otvorenom oceáne našli zdroje potravy. „Hľadajú ihlu v kope sena,“ hovorí Savoca.
Niektoré vtáky tak vedia plast ucítiť ešte skôr ako ho uvidia. Ak navyše plastové čiastočky vyzerajú ako jedlo, nemajú dôvod, aby ho nezjedli.
Počas pokusu vedci nechali tri týždne v oceáne plávať drobný plastový odpad. Ten po čase začal zapáchať zlúčeninou nazývanou dimetylsulfid. Pach pripomína varenú kapustu či hnijúce riasy.
Vedci teraz zisťujú, či špecifický pach plastu láka aj iné morské živočíchy ako ryby či korytnačky.

Plastu v mori je viac
To, že plast v mori je veľkým problémom ukázala už aj minuloročná štúdia austrálskej Organizácie pre vedecký a priemyselný výskum.
Kým v roku 1960 našli vedci plast v tráviacom trakte menej ako piatich percent morských vtákov, v roku 1980 toto číslo vyskočilo na 80 percent.
Do roku 2050 tak plast bude konzumovať prakticky každý morský vták, dodáva National Geographic.