SME

Farmakologička: Srdce sa môže zlomiť z veľkého smútku aj futbalu

O tom, ako ľudia škodia svojmu srdcu, a čo sa deje pri zastavení srdca, hovorí Adriana Adameová z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Srdce je pre mňa najfascinujúcejší orgán. Ak bije správne, funguje celý organizmus, hovorí experimentálna farmakologička Adriana Adameová. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Môže sa zdravému človeku zastaviť srdce?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Môže. Existuje syndróm zlomeného srdca, o ktorom mnohí nevedia. Ak sú manželia k sebe veľmi citovo pripútaní a jeden z nich umrie, môže sa stať, že do roka umrie aj druhý partner. Jeho srdce totiž nezvládne žiaľ zo straty partnera.

Po pitve u týchto pacientov zistili, že nemali žiadne štrukturálne zmeny a zo zdravotných záznamov vyplynulo, že ich srdce bilo pravidelným rytmom a dobre prečerpávalo krv. Hlbšie analýzy ukázali, že mali genetický predpoklad na väčšiu citlivosť srdca na stresový hormón adrenalín, teda ich srdce nezvládalo jeho vysoké dávky.“

Čiže srdce sa môže naozaj zlomiť?

„Áno. Toto ľudové označenie a bolesť vieme opísať aj patofyziologicky. Povedať, čo za tým náhlym zastavením srdca a smrťou stálo. Podobný osud môže postihnúť aj adrenalínových športovcov – napríklad pri bungee jumpingu, ale aj pri futbale.

Predpokladá sa, že aj títo jedinci majú okrem iného väčšie množstvo niektorých receptorov v spodnej časti srdca. Adrenalín ich stimuluje, takže reakcia je silnejšia a je väčší predpoklad na dysrytmie komôr, čo môže spôsobiť smrť. Zjednodušene sa dá povedať, že kto má týchto receptorov menej, tak má v tomto prípade srdce chránené.“

Prečo ich má niekto viac a niekto nie?

„Každý človek je jedinečný. Síce máme rovnaké orgány, ktoré majú rovnakú funkciu, ale činnosť a citlivosť orgánov na látky v krvnom obehu môže byť rôzna. Aj pohľad na nehodu alebo niečo nepekné môže v organizme naštartovať zmeny. Každý také situácie zvláda inak. Je to niečo, s čím sa človek rodí, a tie rozdiely sú medzi ľuďmi veľké.“

Síce máme rovnaké orgány, ktoré majú rovnakú funkciu, ale činnosť a citlivosť orgánov na látky v krvnom obehu môže byť rôzna. Aj pohľad na nehodu alebo niečo nepekné môže v organizme naštartovať zmeny.

Ktoré látky v tele sú dôležité pre chod srdca?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4RFN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu