BRATISLAVA. Bolo asi pol ôsmej večer. V televízii práve začínali Priatelia, Krok za krokom, Alf alebo iný známy sitkom. Celá rodina si tento čas vyhradila na spoločné posedenie v obývačke pred televízorom. Od 90. rokov sa toho veľa zmenilo a spoločne si k obrazovkám sadáme stále menej.
Viac ľudí totiž uprednostňuje samotu, vlastnú obrazovku aj vlastný program. Ukazuje to prieskum verejnej mienky na vzorke 630 respondentov, ktorý si nechal vypracovať telekomunikačný operátor SWAN. To, ako sledujeme televíziu, menia najmä služby, ktoré nám poskytujú videoobsah s obľúbenými filmami a programami, kedykoľvek chceme.
Od televízie si odvykajú najmä mladí a obyvatelia veľkých miest. Videá pozerajú radšej osamote a nad obrazovkou televízie víťazia monitory počítačov, tablety a mobilné telefóny. Na sledovanie televízie ich používa viac ako štvrtina mladých.
Polovica opýtaných z generácie tzv. Husákových detí (36 až 45 rokov) si pred televíziu stále sadá každodenne. Z generácie Y (19 až 26 rokov) tak denne robí iba pätina. Kým starší ľudia si zapnú radšej aktuálne spravodajstvo, mladých priťahujú skôr filmy.
"Správanie televízneho diváka sa mení. Takmer tretina z Generácie Y sleduje televíziu z archívu. Naopak generácia Husákových detí dáva prednosť nahrávaniu televíznych programov. Nadpolovičná väčšina divákov si cení aj to, že si môžu v televízii pozrieť niečo zaujímavé, keď im práve nič z ponuky staníc nevyhovuje," povedal riaditeľ pre stratégiu SWAN Jozef Lasz.
Aby mohli ľudia sledovať televízny obsah, už nepotrebujú obývačku. Aj tu sa ukazuje rozdiel medzi staršou a mladšou generáciou.
Viac ako tri štvrtiny divákov nad 46 rokov uprednostňujú pohodlie domova. No viac ako 40 percent ľudí mladších ako 35 rokov na sledovanie televízie nutne nepotrebuje svoju obývačku.