SME

Kliatba aj školácka chyba. Päť misií na Mars, ktoré zlyhali

Niektoré misie sa k červenej planéte vôbec nedostanú, iné zlyhajú pri poslednej prekážke.

Lander Beagle-2 bol prvý pokus ESA o pristátie na Marse.Lander Beagle-2 bol prvý pokus ESA o pristátie na Marse. (Zdroj: ESA)

BRATISLAVA. Mars je obľúbená vesmírna destinácia. Vedci už desaťročia dúfajú, že na červenej planéte nájdu život alebo aspoň jeho pozostatky. Snažia sa tiež získať informácie, ktoré by pomohli nášho planetárneho suseda osídliť.

Dnes sú na obežnej dráhe či na povrchu planéty viaceré sondy a vozidlá, ktoré spoznávajú tento púštny svet.

Častejšie sa však misie na Mars končili sklamaním: takmer dve tretiny zo všetkých pokusov skončili neúspechom niekde na trase Zem - Mars. Zlyhaní už bolo toľko, že sa im hovorí "kliatba Marsu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybrali sme päť misií, ktoré kliatbe Marsu podľahli.

1. 1971 - Mars 2 (Roskosmos)

Sovietsky zväz síce vyhral preteky o prvého človeka vo vesmíre, no na Mesiaci ich predbehli Američania. Reputáciu si mohli napraviť prvou historickou návštevou Marsu.

Prvé pokusy sa ešte začiatkom 60. rokov dostali len po obežnú dráhu Zeme.

Až sonda Mars 2 sa v novembri roku 1971 úspešne vypravila za obežnú dráhu Marsu a ako prvý ľudský stroj sa dotkla jeho povrchu.

V historickom okamihu si dokonca pripísala dva rekordy - pristátie sa pre prašnú búrku nepodarilo a po náraze do Marsu vznikol na jeho povrchu prvý človekom vytvorený kráter.

2. 1971 - Mars 3 (Roskosmos)

Nástupcu Marsu 2 postihol podobný osud už o mesiac neskôr. Sonde Mars 3 sa podarilo jemnejšie pristátie a dokonca zvládla vyslať signál na Zem. Trval asi dvadsať sekúnd, kým sondu neodfúkla prašná búrka.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako Mars 2 malo aj toto zariadenie na palube pohyblivý rover, ktorý by dokázal preskúmať okolie do vzdialenosti 15 metrov.

Aj keď sa vozidlo svojej príležitosti nedočkalo, misie nemôžeme považovať za tragédie. Orbitery fungovali a na Zem odoslali množstvo dát.

3. 1999 - Mars Climate Orbiter (NASA)

Zlyhania starších pokusov zapríčinili nepredvídateľné udalosti či nepriaznivé poveternostné podmienky. Zlyhanie misie Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je však, naopak, ukážkou učebnicovej školáckej chyby človeka.

Orbiter síce nemal na Marse pristáť, no sonda mala v septembri 1999 zakotviť na obežnej dráhe červenej planéty a stať sa prvým pozorovateľom počasia na mimozemskom svete.

Misia však vstúpila na orbitu približne o sto kilometrov nižšie, ako mala a zhorela v atmosfére planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Problém bol v softvéri, ktorý kontroloval ťah motorov. Inžinieri totiž zabudli prerátať jednotky: NASA používa metrický systém a potrebovala dáta v newtonoch. Softvér od dodávateľa Lockheed Martin meral silu v librách (lbf).

4. 1999 - Mars Polar Lander (NASA)

Niekoľko mesiacov po fiasku so zhoreným orbiterom sa pri južnom póle Marsu pokúsila pristáť sonda Mars Polar Lander. Tentoraz sa podarilo prejsť atmosférou, no pre programátorskú chybu sa pri zostupe predčasne spustili motory a lander narazil do povrchu.

Dva výrazné neúspechy v krátkom čase prinútili agentúru prehodnotiť svoje heslo vesmírneho bádania "lepšie, rýchlejšie a lacnejšie". NASA sa rozhodla sústrediť iba na prvú časť pôvodnej mantry a prepracovala celý koncept skúmania Marsu.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom sú úspešné rovery Spirit a Curiosity, ktoré na červenej planéte fungujú dodnes. V NASA sa z chýb poučili a pri úspešnom landeri Phoenix (2008) dokonca použili náhradné nástroje a výbavu z projektu Mars Polar Lander.

5. 2003 - Beagle-2 (ESA)

Dosiaľ jediný Európsky pokus o pristátie na Marse dopadol podobne ako prvé snahy Sovietskeho zväzu. Misia ESA Mars Express priniesla na obežnú dráhu orbiter i lander s menom Beagle-2.

Kým orbiter zbiera na obežnej dráhe dáta dodnes, Beagle sa cez Vianoce roku 2003 stratil. Landeru zlyhali dva solárne panely a nemohol spustiť komunikačný systém.

Stratenú sondu objavila až minulý rok NASA v rámci svojej vlastnej misie na obežnej dráhe Marsu - Mars Reconnaissance Orbiter.

Zdroje: Space.com, Popular Mechanics, Universe Today

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu