SME

Ľadový muž Ötzi netušil, že ho chcú zabiť

Najanalyzovanejšie pozostatky človeka z minulosti vydávajú nové tajomstvá.

Ötziho naturalistická rekonštrukcia v Juhotirolskom  archeologickom múzeu v Bolzane.Ötziho naturalistická rekonštrukcia v Juhotirolskom archeologickom múzeu v Bolzane. (Zdroj: wikimedia/cc/Thilo Parg)

Žil pred vyše 5000 rokmi a jeho mumifikované telo našli pred 25 rokmi v alpskom ľade. Dostal meno Ötzi. V čase svojej smrti mal pri sebe medenú sekeru. Nepochádza však z oblasti Álp, ako sa predtým myslelo, ale z rudy vyťaženej v južnom Toskánsku. Sám Ötzi sa na jej výrobe zrejme nepodieľal, nehľadiac na vysoký obsah arzénu a medi v jeho vlasoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je v skratke jeden z výsledkov najnovších výskumov venovaných najanalyzovanejším ľudským pozostatkom. Zverejnilo ich na svojich webových stránkach Juhotirolské archeologické múzeum v talianskom Bolzane. Článok zhŕňa výsledky konferencie venovanej 25. výročiu objavu Ötziho tela, ktoré päť tisícročí konzervoval alpský ľad.

SkryťVypnúť reklamu

Neprestáva fascinovať

Ötzi neprestáva fascinovať svet od čias svojho objavenia 19. septembra 1991. Vedci chcú vedieť, kto to bol, akú rolu hral vo vtedajšej spoločnosti a ako vyzerali posledné dni jeho života.

Význam Ötziho pre vedu spočíva nielen v tom, že je výnimočne dobre zachovanou múmiou. Ako povedal vedecký šéf kongresu antropológ Albert Zink z Európskej akadémie v Bolzane, je zaujímavý aj tým, že predstavuje typického Európana skorého obdobia, ktorý môže prezradiť veľa o vtedajšom živote.

Slúži zároveň ako doteraz najlepší model pri vývoji vedeckých metód, ktorý možno použiť na štúdium iných múmií.

Jedna z najpozoruhodnejších nových skutočností sa spája s Ötziho medenou sekerou. Pôvodne si vedci mysleli, že jej čepeľ pochádza z východnej časti severného Tirolska.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumný tím Gilberta Artioliho z Padovskej univerzity, ktorý sa zaoberá archeometalurgiou, však zistil, že meď zo sekery pochádza z baní južného Toskánska (stredné Taliansko, kde neskôr vznikla vyspelá civilizácia Etruskov). Na túto vzdialenú oblasť totiž jednoznačne ukázala izotopová analýza olova zo sekery a porovnanie s minerálmi z mnohých nálezísk v Európe a stredomorskej oblasti.

„Nik na to nebol pripravený,“ povedala Angelika Fleckinger, riaditeľka Juhotirolského archeologického múzea. „Preto teraz výsledky ešte preverujeme v ďalších  analýzach.“

Ak sa potvrdia, bude to nový zaujímavý námet na úvahy o jeho živote. Bol Ötzi obchodníkom, ktorý sa do Álp dostal až z oblasti dnešnej Florencie? Ako vtedy vlastne vyzerali obchodné a kultúrne vzťahy medzi severom a juhom? Zahŕňala výmena tovaru aj výmenu populácie? Trúfli si zvedaví a statoční ľudia z juhu preniknúť až na sever a naopak?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4B75 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu