SME

Pandy sme zachránili, na tieto škaredšie zvieratá zabúdame

Nosaté opice a dážďovky s nohami nie sú vhodnými kandidátmi na maskotov environmentálnych kampaní.

Panda veľká / Ailuropoda melanoleucaPanda veľká / Ailuropoda melanoleuca (Zdroj: WIKIPEDIA // CC)

BRATISLAVA. Zo zvieracieho kráľovstva prichádzajú dobré aj zlé správy – zatiaľ čo milovaným pandám sa darí lepšie, horské gorily sú na tom podstatne horšie.

Za posledných desať rokov stúpla populácia pánd o približne sedemnásť percent, hlási Medzinárodná únia pre ochranu prírody. Stav ohrozenia druhu znížili z ohrozený na zraniteľný. Je to aj vďaka veľmi intenzívnej celosvetovej kampani na ich ochranu a zotavenie, ktorá viedla k snahe o zachovanie, ale aj vytvorenie nových vhodných prostredí pre ich život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Horské gorily, žijúce v Kongu, Rwande a Ugande také šťastie nemali. Za posledných dvadsať rokov vymizli zhruba tri štvrtiny ich populácie. Ich počet sa v súčasnosti odhaduje na päť tisíc jedincov – sú teda označené za kriticky ohrozené. Na vine sú občianske vojny, ktoré v regióne rozšírili zbrane a robia ho vysoko nestabilným. Ľudské aktivity ničili prirodzené prostredie goríl už dlhšie, ale je to hlavne nárast ilegálneho lovu, ktorý spôsobil ich rýchly pokles.

Prípad pánd dokazuje, že ak sa spojí veda, politika a verejný záujem, sme schopní pre tieto ohrozené druhy spraviť nesmierne veľa. Milé a populárne pandy to so svojim výzorom mali ešte celkom jednoduché – nie všetky živočíchy sú na tom esteticky tak dobre. Tu sú niektoré z najškaredších ohrozených živočíchov na našej planéte:

SkryťVypnúť reklamu

Kahau nosatý

Žije výhradne na Borneu, ostrove v juhovýchodnej Ázii. Je celkom ťažké si tieto opice pomýliť s iným druhom. Samozrejme pre ich charakteristické nosy, ktoré môžu narásť až do štvrtiny dĺžky ich tela. Aj keď nám môže prísť škaredý, u samcov je veľkosť nosa meradlom jeho atraktivity.

Ich celková populácia klesla o viac ako polovicu za posledných štyridsať rokov. Môže za to hlavne ilegálny lov a ničenie ich prirodzeného prostredia. V súčasnosti sú označené ako ohrozené, podobne ako donedávna pandy.

Fialová žaba

Načítavam video...

Táto bizarná indická žaba (nasikabatrachus sahyadrensis) trávi väčšinu času pod zemou. Na povrch vylieza iba počas monzúnov, aby sa mohla páriť. Možno aj preto bola biológmi oficiálne katalogizovaná až v roku 2003 a je jedným z najväčších živočíšnych objavov storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Jej špecifické nafúknuté a okrúhle telo je výsledkom izolovaného, niekoľko miliónov rokov trvajúceho vývoja. Jej zvláštnosť korunuje zvuk, ktorý vydáva – pripomína kotkodákanie sliepok. Žije v malej oblasti v juhozápadnej Indii vo veľmi špecifických podmienkach, ktoré sa zhoršujú rúbaním lesov kvôli farmám.

Kondor kalifornský

Najväčší vták Severnej Ameriky, ktorý má rozpätie krídel až tri metre a dožíva sa šesťdesiat rokov. Kondor kalifornský určite pôsobí majestátne, až na svoju scvrknutú a lysú hlavu. Historicky hral veľmi dôležitú úlohu v mytológii mnohých indiánskych kmeňov. 

V divočine vymrel už koncom minulého storočia, keď všetkých zvyšných jedincov pochytali a umiestnili do rezervácií. V tej dobe ich bolo iba dvadsať sedem. Jedná sa o jeden z prípadov, kde sa záchrana podarila. Podľa správy z roku 2011 žije v súčasnosti približne štyristo jedincov, z toho dvesto mimo rezervácií. Naďalej sa však považuje za kriticky ohrozeného.

SkryťVypnúť reklamu

Jaskyniar vodný

Tento slepý obojživelný mlok, pripomínajúci dážďovku s nohami, je endemitom žijúcim v podzemných jaskyniach Dinárskej horskej sústavy na Balkánskom polostrove. Prvá zmienka o ňom pochádza zo sedemnásteho storočia, keď ho kraňský (dnešné Slovinsko) historik Valvasor opísal ako dračie mláďa. Dodnes je dôležitým symbolom slovinského prírodného dedičstva – bol aj na slovinských toliaroch.

Jeho popularita mu mohla v konečnom dôsledku aj ublížiť. Mnohí ľudia ich chytali a predávali sa aj na čiernom trhu. Jaskyniar je však veľmi citlivý na zmeny svojho prostredia, aj najmenšie znečistenie podzemných vôd môže byť smrteľné.

Prečítajte si tiež: V Slovinsku sa začínajú liahnuť vzácne malé draky Čítajte 

Ryba Blobfish

Maskot spoločnosti pre konzerváciu škaredých zvierat. Táto hlbokomorská ryba v roku 2013 bezkonkurenčne vyhrala súťaž o najškaredšie zviera na planéte. Žije v okolí Austrálie a Nového Zélandu v hĺbkach väčších ako jeden kilometer. Tlak v týchto miestach je tak vysoký, že plynové vaky, ktoré ryby bežne používajú na vznášanie vo vode, tu nefungujú. Telo tejto ryby je preto zo želatínového materiálu, ktorý má nižšiu hustotu ako voda.

SkryťVypnúť reklamu

Blobfish (Psychrolutes marcidus) teda nemá príliš pevný tvar a po vybratí z vody sa doslova rozleje na neforemnú masu. Často je vedľajším úlovkom pri hlboko oceánskych lovoch – biológovia sa preto obávajú, že sa môže ísť o ohrozený druh.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu