SME

Samoľúbosť a nízke sebavedomie. Čo o nás hovoria facebookové statusy?

Príspevky na sociálnych sieťach odrážajú osobnosť ľudí. Rôzne prejavy majú narcisti aj extroverti.

Nadmerné zdieľanie nepodstatných informácií na facebooku môže byť tiež znakom nízkeho sebavedomia.Nadmerné zdieľanie nepodstatných informácií na facebooku môže byť tiež znakom nízkeho sebavedomia. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Spoznať niečiu osobnosť, keď pred vami priamo stojí a rozpráva sa s vami, nie je pre väčšinu ľudí ťažké. Niekto sa vám až povýšenecky rád pochváli svojím novým autom či skvelou dovolenkou. Niekto vás len ticho počúva. A ďalší vám svojou otvorenosťou a vystupovaním spríjemní deň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cez sociálne siete sa osobnosť ľudí odhaľuje omnoho ťažšie, chýba nám osobná interakcia s človekom. Mimiku a gestá nedokážu nahradiť rôznorodé emoji – piktogramy, ktoré nám pomáhajú vyjadrovať na internete naše nálady a pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu môžeme aj z prejavov a statusov na facebooku spoznať, s kým máme práve do činenia. Naznačuje to štúdia uverejnená v žurnále Personality and Individual Difference. Osobnosť nám prezradia statusy o láske, práve dokončenom tréningu, ale aj o tom, čo mal kto na večeru.

Osobnosť a statusy

Niekto sa na svojom profile venuje prevažne politike, niekto pridáva len statusy o tom, ako miluje svojho partnera a iný priateľ na facebooku sa vám radšej pochváli s tým, koľko kilometrov nabehal pri večernom behu. Každý z týchto príspevkov má podľa vedcov z Brunelovej univerzity v Londýne základ v rysoch a motívoch daných osobností.

Zistili to z dát od 555 užívateľov najväčšej sociálnej siete. Dobrovoľníci najskôr podstúpili test osobnosti, takzvaný „big five“, ktorý skúma päť rozmerov osobnosti: extroverziu, neurotizmus, otvorenosť, prívetivosť a svedomitosť, navyše u nich skúmali aj ich sebavedomie a narcisizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Potom účastníci štúdie uviedli, ako často si dávajú na facebook status bez fotografie, videa alebo emoji o dvadsiatich témach, ktoré určili výskumníci. Niektoré sa týkali každodenného života – vtipných príhod, spoločenských akcií.

Ďalšie mali skôr intelektuálny charakter – názory na politiku, udalosti, vlastná umelecká tvorba. Niektoré témy sa týkali osobných úspechov, stravovania, cvičenia, rodiny, detí a vzťahu so súčasným romantickým partnerom. Spojením týchto dát získali vzorec, podľa ktorého sa správa na facebooku väčšina typov osobností.

Svojím priateľom leziete na nervy

Pre ľudí s nízkym sebavedomím je komunikácia tvárou v tvár často problematická. Môže sa preto zdať, že cez sociálne siete sa môžu viac otvoriť. Podľa novej štúdie práve takíto ľudia najčastejšie píšu statusy o svojich partneroch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49XM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu