SME

Tesla predpovedal ozbrojené drony už v devätnástom storočí

Srbský fyzik navrhol na diaľku ovládaného robota a predpovedal budúcnosť autonómnych zbraní.

Nikola TeslaNikola Tesla (Zdroj: WIKIPEDIA // CC)

BRATISLAVA. Viac ako sto rokov predtým, ako Spojené štáty začali na zásahy na Blízkom východe využívať ozbrojené bezpilotné lietadlá, už podobný nápad existoval. Srbský fyzik Nikola Tesla svojim patentom predbehol dobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým jeho rival Thomas Edison využil príležitosť a preslávil sa svojimi praktickými vynálezmi, Tesla sníval o budúcnosti. Síce nevynašiel omylom klonovanie, ale predpovedal vznik smartfónov v dobe, keď boli televízory ešte v plienkach, hovoril o futuristických lietadlách a podľa patentu, ktorý si podal v roku 1898 zostrojil prvý dron.

SkryťVypnúť reklamu

Patent sa volá metóda a aparát pre ovládací mechanizmus pohyblivých plavidiel a vozidiel. Jeho dron nepotreboval žiadne káble ani vodiče, bol ovládaný rádiovými vlnami na diaľku – na svoju dobu nová a neprebádaná technológia.

 

Teslova technologická nadčasovosť už prekvapí málokoho, o to zaujímavejšie sú však jeho myšlienky k využitiu bezpilotných robotov na vojenské účely. Predpokladal, že ich neobmedzené ničivé schopnosti budú schopné svojou hrozbou udržať celosvetový mier – podobným spôsobom, ako to v dvadsiatom storočí dokázala Oppenheimerová atómová bomba.

Veľké množstvo vedcov sa zhoduje na reálnosti hrozby autonómnych zbraní, s Teslovou víziou sa však nezhodujú – viac ako tridsať tisíc výskumníkov umelej inteligencie podpísalo petíciu na ich zákaz.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý model bojového dronu sa volal Kettering Bug a vyvíjali ho Američania počas prvej svetovej vojny. Jednalo sa o lietadlo-torpédo, dávneho predka dnešných riadených striel. Namiesto diaľkového ovládania bola strela iba dopredu naprogramovaná na istý dolet. Nebola však veľmi spoľahlivá a nebola ani nikdy použitá. Vojna skončila než bola zbraň dokončená.

Neozbrojené drony sa na bojiskách objavili v druhej polovici minulého storočia na rôzne účely – prieskum, alebo napríklad odpútavanie pozornosti. Prvý ozbrojený dron použil Irán v 80-tych rokoch počas Iránsko-Irackej vojny. Odvtedy ich používanie na bojové účely exponenciálne stúplo, hlavne zo strany USA. Štatistika z júna 2015 predpokladá, že viac ako šesť tisíc ľudí bolo zabitých útokmi amerických dronov.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu