BRATISLAVA. Možno ste si v posledných dňoch chceli otvoriť článok o novom vynáleze či vedeckom pokroku. Namiesto toho sa vám otvorilo päť odporúčaní, ako vyhrať peniaze v online kasínach.
Aj keď vyzerá ako autorský článok denníka SME, v skutočnosti nemá s redakciou nič spoločne a ide o podvod. "Niektorým službám ide o zneužitie dobrého mena etablovaného média," povedala pre SME hovorkyňa spoločnosti ESET Zuzana Hošalová.
Na Slovensku je takýto typ sociálneho inžinierstva novinkou, v zahraničí sa môže oplatiť viac. Podobnú situáciu ako v SME zažili napríklad aj v CNN. "Kvalitná slovenčina naznačuje, že si našli niekoho, kto preložil originálny článok, možno bez toho, aby vedel, ako sa použije," dodáva Hošalová.
Ak si nie ste istý, či čítate skutočný článok, určite neklikajte na žiadne priložené linky. Odhaliť podvod vám pomôžu tieto tri rady.
1. Kontrola url
Adresa článku na SME sa vyzerá vždy takto: (rubrika).sme.sk/c/nejaké číslo/názov-článku. Začiatok falošného článku má adresu sme.sk.news-articles.tv. Stačí si všimnúť podobné nezhody a viete, že čítate podvod.
"Útočníci často využívajú url adresu pri klonovaní prihlasovacej stránky Facebooku alebo iných sociálnych sietí či bánk. Stránka vyzerá ako prihlasovací formulár Facebooku, ale url adresa je úplne iná," vysvetľuje Hošalová. "Ak do nej človek vloží svoje prihlasovacie údaje, putujú ďalej útočníkovi."


2. Nezmyselná téma
V SME nemáme nič proti článkom v podobe bodov tzv. listiclom, ani online hrám. Témam, ktoré podporujú pochybný hazard sa ale vôbec nevenujeme.
Ak máte kvalitné bezpečnostné zabezpečenie počítača, malo by vás na takéto pochybné weby upozorniť.

3. Štylistické detaily
Každé slovo v titulku falošného článku sa v tomto prípade začínalo veľkými písmenami. Okrem toho, že ide o gramatickú chybu, pôsobí takýto formát aj rušivo a neesteticky a môže byť ďalšou indíciou, že nečítate to, na čo ste si pôvodne klikli.
Listicle, teda článok formou zoznamu, formátujeme tiež inak. Môžete to vidieť v tomto texte, alebo napríklad tu. Názvy jednotlivých bodov sú väčšie ako zvyšok textu, majú ale rovnakú farbu a neobsahujú heštegy.
V autorských textoch SME tiež nenájdete celé slová vo verzálkach. Používame ich výnimočne, pri skratkách alebo názvoch. Slová ako "nechce" a "musia" medzi ne nepatria. Rovnako nepoužívame symbol €, ale cenu udávame ako XY eur.

Denník SME kontaktoval poskytovateľa hostingu a podal sťažnosť na spomínané webstránky. Zatiaľ neprišla odpoveď. Preto odporúčame poriadne preveriť, či sa naozaj nachádzate na stránkach SME.sk.