SME

Plavec Phelps je vlastne mutant, preto tak výrazne dominuje

Olympijský rekordér má viacero netradičných telesných vlastností. Zvýhodňujú ho pred konkurenciou.

Michael Phelps na olympiáde v Rio de Janeiro.Michael Phelps na olympiáde v Rio de Janeiro. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Mutantov sa v komixoch spoločnosti Marvel bežní ľudia zvyčajne báli. V skutočnom svete vyhrávajú zlato na olympiádách a považujeme ich za inšpiratívnych športovcov.

Napríklad americký plavec Michael Phelps má už 25 olympijských medailí a drží niekoľko svetových rekordov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najúspešnejší olympionik ako by mal telo špeciálne navrhnuté na plávanie. Phelps naozaj má viaceré netradičné telesné vlastnosti, ktoré mu pomáhajú podávať nadľudské výkony.

1. Rozpätie rúk

Ak bežný človek upaží ruky, dĺžka medzi končekmi prstov je väčšinou rovnaká ako jeho výška. Phelps meria 193 centimetrov, no jeho rozpätie krídel je o desať centimetrov väčšie.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jasné či mu táto vlastnosť pomáha rýchlejšie plávať. V roku 2008 v Pekingu však pred Srbom Miloradom Čavičom vyhral finále motýlika na sto metrov o stotinu sekudny, teda doslovne o končeky prstov.

Načítavam video...

2. Hypermobilita 

Phelps sa vo vode pohybuje až o dvadsať percent účinnejšie ako ostatní plavci, pretože má veľmi ohybné kĺby v okolí hrudníka. Takzvaná hypermobilita mu umožňuje dvíhať ruky vyššie nad hlavu a položiť ich do vody vo výhodnejšom uhle.

Podobnú ohybnosť majú aj iní plavci, ale Phelps má navyše aj netradične veľké dlane a chodidlá. Dlaňami vytláča viac vody a nohy nadmernej veľkosti 49,5 fungujú ako plutvy. Môže ich ohýbať o 15 stupňov viac ako ostatní, čím získava desaťpercentnú výhodu pred konkurenciou.

3. Menší odpor

Pri plávaní zvýhodňuje Phelpsa aj celková stavba tela. Dlhý a silný trup je v nepomere k jeho výške, jeho nohy sú naopak kratšie, ako by sa podľa výšky predpokladalo.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že jeho telo má vo vode menší odpor. Ak k tomu pridáme aj Phelpsovú nadpriemernú kapacitu pľúc, je jasné, prečo za sebou necháva všetkých súperov.

Prečítajte si tiež: Ako plávať rýchlejšie aj bez dopingu? Počúvať zvuky vody Čítajte 

4. Genetická výhoda

Olympijský rekordér má navyše len štyri percentá telesného tuku, čo mu umožňuje lepšie premieňať námahu na rýchlosť. Phelps tiež zvláda vyššiu záťaž dlhšie, ako je bežné.

Dovoľuje mu to genetická mutácia. Ľudske telo pri fyzickej námahe vytvára v svaloch kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje únavu a spomaľuje sťahovanie svalov. Phelpsove svaly jej však vytvárajú o polovicu menej, ako svaly iných plavcov

Hlavné zdroje: Scientific American, The Telegraph

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu