SME

Vedec Gömöry: Peniaze berú SAV, lebo je to jednoduché

Štát chce peniaze na podporu učiteľov a mliekarov získať aj z rozpočtu SAV. Utrpia tým mladí experti, tvrdí uznávaný vedec FEDOR GÖMÖRY.

Elektrotechnik Fedor Gömöry sa pravidelne zúčastňuje akcií za zlepšenie podmienok v slovenskej vede a vzdelávaní. Patrí medzi predstaviteľov iniciatívy Veda chce žiť. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Čo v praxi znamená, ak SAV príde o milión eur?

„Ešte nevieme, odkiaľ tie peniaze vezmeme, SAV teraz dostala za úlohu ich nájsť vo vlastnom rozpočte. Ako povedal aj predseda, tri štvrtiny rozpočtu idú na mzdy a zvyšok ide na programy, ktoré patria medzi priority. Podporu dostávajú rozsiahle projekty s medzinárodnou spoluprácou. Akadémia tiež podporuje zamestnávanie najlepších absolventov doktorandského štúdia cez fond Štefana Schwarza, ktorý je súčasťou rozpočtu. V konkurze sa každoročne vyberie približne dvadsať mladých ľudí. Fond hradí polovicu ich platu na štyri roky a druhú polovicu dáva pracovisko, na ktorom sa zamestnajú. Neviem si predstaviť, že by sme tieto peniaze obetovali. Asi si to odnesú mzdy interných zamestnancov SAV.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dotkne sa to aj vášho tímu?

„Naše pracovisko, a najmä moja skupina, je trochu špeciálny prípad. Máme dosť veľa financovania zo zahraničia. Je to už roky moja filozofia, že potrebujeme zahraničné projekty, lebo sú stabilné. Pre nás to nebude žiadna tragédia, takéto výpadky sú v rozmedzí toho, na čo sme zvyknutí.“

Aké dôsledky môže mať takýto škrt pre ústavy v menej lichotivej situácii?

„Zlé sú na tom tri veci. Ak mám šikovných mladých ľudí a viem, že ústav bude mať menej mzdových prostriedkov, tak namiesto toho, aby som s plným nasadením pracoval na projektoch, budem sa viac musieť venovať hľadaniu peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhá vec je, že mladí ľudia majú veľa možností, čo v živote robiť. Veda je len jednou z nich a takéto udalosti sú pre nich zlým signálom. Povedia si, že toto nie je inštitúcia, ktorá má pred sebou perspektívu, ale je len trpená. Nič od nej neočakávame, keď sú dobré časy, pridáme jej, ak zlé, vezmeme.

To ma vedie k tretiemu problému. Vedeckí pracovníci sú zvyknutí, že svoje výsledky prezentujú a očakávajú kritiku. Lenže v tomto prípade akadémii zobrali peniaze z iných dôvodov, nie kvôli malej efektivite či slabým výsledkom. Zobrali ich, lebo je to jednoduché. Pritom je fakt, že akadémia sa snaží.“

Ako sa tá snaha prejavuje?

„Snaží sa zaviesť takzvané výkonové financovanie. Tento rok prvýkrát všetky ústavy SAV posúdia výhradne skúsení zahraniční hodnotitelia z Európy. Akadémia robí veľa pre to, aby vedela rozlíšiť lepších od tých menej produktívnych. Teraz je to prvýkrát rozbehnuté a schválené s čisto zahraničnými expertmi. Sú k dispozícii aj iné výsledky, relatívne nestranná je ARRA (pozn. red.: Akademická ratingová a rankingová agentúra), pre akadémiu pred asi piatimi rokmi identifikovala špičkové vedecké tímy.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slovenská veda chradne a práchnivie Čítajte 

Na základe tohto hodnotenia mohla akadémia podporiť práve vybraných vedcov. Získali tie tímy niečo?

„Dostali diplomy.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C49E8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu