SME

Videokazety umierajú. Zavreli poslednú fabriku, ktorá vyrábala prehrávače

Kedysi populárna technológia ustúpila pohodlnejším a dostupnejším náhradám.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

TOKIO, BRATISLAVA. Po 33 rokoch existencie technológie to môže byť posledný klinec do rakvy videokazetám. Funai Electric zatvára poslednú výrobnú linku, z ktorej na pulty predajní schádzali videorekordéry a prehrávače videokaziet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v dobrých rokoch predala firma až 15 miliónov zariadení, v minulom roku sa ich predalo už iba 750 tisíc kusov. Minuli sa aj zásoby niektorých dielcov a súčiastok, ktoré sú pre výrobu zariadení potrebné.

Po tom, čo Sony v minulom roku podľa BBC oznámila, že nadobro končí s predajom kaziet svojej vlastnej Betamax technológie, videokazety definitívne odchádzajú z trhu. Naplnili svoje poslanie a otvorili cestu digitálnym videopáskam, optickým diskom a streamovanému videu.

SkryťVypnúť reklamu

Upadnú do zabudnutia

Nostalgia, ktorá vracia do života staré analógové LP platne s ich príjemným mäkkým zvukom, alebo archaické konzoly s kultovými hrami a elektronickou hudbou sa v tomto prípade očakávať nedá.

Videokazety boli kanálom, ktorý domácnostiam za prijateľný peniaz sprístupnili filmové tituly a záznam televízneho vysielania. Za neostrým obrazom, huhňavým zvukom a rozvlneným pruhom vo vrchnej či spodnej časti obrazu nebude nikomu ľúto. Videokazetám chýba čaro, ktoré by dokázalo dopyt obnoviť.

Podobným spôsobom sa zo života vytrácajú aj iné technológie pre uchovávanie dát. Dnes si už málokto spomenie na diskety, okolo ktorých sa točil celý počítačový svet. Do zabudnutia upadli aj ZIP disky, po ktorých svojho času túžil každý fanúšik počítačových technológií. Podobne sa z kancelárií vytratili faxy schopné v ére telefónov prenášať fotokópie dokumentov. Z ulíc zmizli aj telefónne búdky, ktoré zaisťovali spojenie so svetom pred érou mobilov.

SkryťVypnúť reklamu

Z používania do zbierok

Mnohé archaické hračky však končia v domácich zbierkach, kde ich nadšenci uvádzajú späť do bezchybného stavu schopného prevádzky. Ide o koníček, ktorý nemusí stáť veľa peňazí ak na neho nabehnete v správnom čase.

Kým budovanie zbierky starých videoprehrávačov a videorekordérov nebude dnes ešte nákladné, už po desiatich rokoch sa môže zdať, že prémiové modely značkových výrobcov budú úzkoprofilovým tovarom za veľa peňazí.

Vidno to už dnes v segmente HiFi aparatúry, elektrónkových rádií či záznamových zariadení, ktoré používali rôzne pásky či cievky s drôtmi pre záznam zvuku. Čo skončí na skládkach a vypadne z ponuky, to razom naberá vysoké ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu