SME

Mestá budúcnosti môžu byť z kostí a vajíčkových škrupín

Vedci vyvíjajú materiály, ktoré by mohli znížiť uhlíkovú stopu planéty.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Betón a oceľ sú základné stavebné prvky moderných miest. Spracovávajú sa vo vysokých teplotách a majú na svedomí až desať percent svetových uhlíkových emisií.

Vedci z Cambridgskej univerzity preto pracujú na tom, aby tieto materiály nahradili a výrazne tak znížili uhlíkovú stopu svetových miest. Napríklad Michelle Oyenová sa pokúša vytvoriť umelé kosti a vajcové škrupiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kosti tvorí približne rovnaký pomer proteínov a minerálov. Proteíny dodávajú pevnosť a odolnosť voči zlomeninám a minerály dávajú kostiam tuhosť a tvrdosť. Škrupiny sú vďaka päťpercentnému podielu proteínov veľmi odolné na svoju hrúbku.

SkryťVypnúť reklamu

Oyenová v laboratóriu pripravuje vzorky v izbovej teplote, takže na ich výrobu stačí menšie množstvo energie. Zároveň sa postup dá použiť aj vo väčšom meradle. V ideálnom prípade sa jej podarí vyrobiť materiál, ktorý sa dokáže sám opravovať - podobne ako sa vedia hojiť kosti v ľudskom tele.

"Snažíme sa zmeniť spôsob, akým vyrábame veci. Inžinieri venujú problémom energiu, ale informácie o nich nám dáva aj sama príroda" vysvetľuje v tlačovej správe univerzity.

Prekážkou mesta z kostí je zatiaľ podľa magazínu Engadget kolagén živočíšneho pôvodu, z ktorého nové materiály vyrábajú. Vedci musia zistiť, či ho vedia získať aj z iných zdrojov alebo ho syntetizovať v laboratóriu.

Ďalším problémom môže byť aj konzervatívny stavbársky priemysel. "Všetky súčasné normy sa navrhovali s betónom a oceľou na mysli.Stavať budovy z úplne nových materiálov by znamenalo prehodnotiť celý priemysel," dodáva Oyenová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu