SME

Facebook tvrdí, že naučil počítače rozumieť ľudskej reči

Zajtra budem rúbať drevo znie úplne inak ako ja zajtra sekera drevo. Je na čase, aby počítače pochopili zmysel viet.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

MENLO PARK, BRATISLAVA. Fotografia, videoklip, veta či kúsok hovoreného slova. Ak sa dostanú do počítača, všetky sa zmenia na nekonečný sled jednotiek a núl. Je iba na vývojároch, aby dokázali naložiť s informáciami užitočne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Facebook tvrdí, že sa mu podarilo naučiť počítače rozumieť ľudskej reči. Zo slov zostavených vo vetách pochopia kontext a plný význam slov vo vete. Systém umelej inteligencie s názvom DeepText má rozhodovať o tom, ktoré z príspevkov v sociálnej sieti by vás mohli zaujať viac ako ostatné.

SkryťVypnúť reklamu

Práca s obshaom

Každú minútu ľudia vytvoria 400-tisíc nových príspevkov a 125-tisíc komentárov, ktoré dosiaľ triedili presne napísané algoritmy. Facebook vám neukáže všetko, vždy vyberá iba to, čo vás udrží pri čítaní alebo klikaní na reklamu.

Všetko má však podľa magazínu Tech Crunch zefektívniť nová technológia, ktorá nebude pracovať s kľúčovými slovami, ale so samotným obsahom. Vyladí ho k vašim záujmom a k tomu ešte pridá aj nové funkcie. Analýzou textov, ktoré prechádzajú komunikačným nástrojom Messenger môže ponúkať pomoc.

Ak sa niekoho pýtate na odvoz, môže vám ponúknuť taxi. Ak vás trápia zvädnuté papriky záhradke v záhradke, vie vám z encyklopedických zdrojov prezradiť ako sa s nimi vysporiadať. Možností je neúrekom a všetky budú zužitkované v chatbotoch, na ktoré sa chystajú všetky veľké technologické spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzenejšia komunikácia

Technológie sa v posledných rokoch dostávajú do pozície, v ktorej sa nemá človek prispôsobovať počítačom, ale počítače človeku. Môžeme preto počítať s tým, že služby, softvéry a používateľské rozhrania operačných systémov sa zmenia tak, aby sme s nimi pracovali prirodzene.

Hovorené slovo, jasne formulované otázky, či intuícia počítača ktorý sleduje vaše návyky, záujmy a správanie majú dostať prednosť pred ťukaním do klávesnice a klikaním myšou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu