SME

Asistent Siri dostane pamäť, chce spoznávať ľudí

Nová technológia chce skoncovať so slabomyseľnými otázkami a ešte horšími odpoveďami.

(Zdroj: uk.eurosport.yahoo.com)

CUPERTINO, BRATISLAVA. Vývojári v Apple, Google, Amazone a Microsofte robili celé roky čosi zle. Vyvíjali hlasových asistentov, ktorým sa nepodarilo prekročiť schopnosti nedoslýchavej a spomalenej sekretárky, ktorá hľadá všetky odpovede vo vyhľadávači.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svoje o tom vedia britskí vývojári, ktorí stoja za projektom s názvom VocalIQ. Vďaka učiacim sa algoritmom a pamäti dokáže tento asistent odpovedať na otázky, s ktorými si konkurenčné služby neporadia. Hľadá kontext v zložitých súvetiach a popri tom nazerá do histórie minulých požiadaviek.

SkryťVypnúť reklamu

Systém vyladili tak, aby nevyžadoval na vstupe umelý, priam robotický jazyk akým sa prihovárame už roky internetovým vyhľadávačom. Vývojári analyzovali bežné jazykové frázy a systém učili pochopiť jadro dopytov práve z takýchto otázok.

Môžete sa preto spýtať, v ktorej reštaurácii s detským kútikom sa v piatok večer najete lacno bez predošlej rezervácie a dostanete odpoveď. Ak sa o pol hodinu spýtate, kde by ste sa takto najedli dobrého ázijského jedla, dostanete odpoveď s prihliadnutím na cenu, detský kútik i rezervácie.

A to je dobrá správa pre tých, čo používajú zariadenia firmy Apple, ktorá odkúpila vývojársku spoločnosť už vlani a nové technológie sa podľa magazínu Tech Insider chystá začleniť do svojho systému Siri.

Hlasový asistent od Apple sa preto bude snažiť spoznávať vaše návyky a nie je vylúčené, že dostane doplnkové informácie aj z toho, čo o vás Apple v priebehu minulých rokov nazbieral. Budete sa môcť spýtať ako sa volá reštaurácia za hotelom v ktorom ste dovolenkovali a možno si popri názve nájdete na displeji aj svoje fotografie z miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy intenzívne pracujú na tom, aby z hlasových asistentov spravili skutočných virtuálnych ľudí, ktorí vedia pochopiť reč a nájsť uspokojivú odpoveď. A to nielen v hovorenej, ale aj písanej podobe. Vstupujeme do éry chat-botov, ktoré by mohli zmeniť spôsob, akým používame internetové služby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu