SME

Stratená batožina sa ozve sama, priebežne hlási aj pohyb

Letecká spoločnosť zavádza čipovú technológiu, ktorá dohliadne na pohyb kufrov a batožiny.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to štandard leteckej prepravy. Odovzdáte pri prepážke batožinu, na ktorú nalepia visačku s čiarovým identifikačným kódom. Letecká spoločnosť Delta Air chce visiace prúžky papiera vymeniť za čipy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

RFID etikety majú o batožine všetky potrebné informácie. Bez toho, aby ich bolo treba kus po kuse snímať pomocou ručnej čítačky čiarových kódov, nasnímajú ich kontrolné stanice. Tie vo svojom dosahu vyšlú napájací signál s dopytom, aby sa etikety samé ohlásili s potrebnými dátami.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo ich podľa magazínu Digital Trends po celom svete bude pre tento účel sprevádzkovaných 344, takže v každej chvíli bude jasné, kde sa ktorý kufor nachádza. Dozvedia sa to i pasažieri priamo na displejoch svojich mobilov. Ak kufor kdesi vypadne, zošmykne sa alebo zapadne, bude ihneď jasné, v ktorom úseku sa tak stalo. Navyše, chybne zaradená batožina sa ohlási v systéme sama, ak by bola naložená na nesprávnu linku.

Prednosťou čipov je, že narozdiel od čiarových kódov sa nemôže stať, že ich niekto zabudne nasnímať. Všetko prebehne úplne automaticky, na vzdialenosť niekoľkých metrov. Čipy ponesú informácie o pasažierovi, trase, ale aj o hmotnosti, aby sa lietadlá nepreťažovali.

Letecké spoločnosti sa snažia v posledných rokoch inovovať. Všetko to začalo elektronickými letenkami a palubnými lístkami, ktoré stačí ukázať na displeji mobilu.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa však technológia stane štandardom, možno vás zaujme nový projekt slovenských vývojárov. Volá sa BagTow, ktorý funguje ako informačný systém pre naložené a stratené batožiny. Vygenerujete si mobilom kód, zapíšete potrebné informácie a ak sa váš kufor nájde, hneď bude jasné, kde vás treba kontaktovať. Mobil vás poteší správou o náleze okamžite.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu