SME

Nebezpečné komáre chcú poraziť pneumatikami

Lacná technológia môže zničiť ďalšiu generáciu komárov, ktoré prenášajú vírus zika či horúčku dengue.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

TORONTO, BRATISLAVA. Keď sa Brazíliou začal šíriť vírus zika, vláda vyzývala obyvateľov, aby si vyčistili dvory, zatvorili kontajnery a nenechávali na uliciach staré pneumatiky. Komárom, ktoré vírus prenášajú, sa totiž darí práve v stojatých mlákach a na smetiskách. Aj vo floridskej Tampe ponúkajú zadarmo zber starých pneumatík. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kanadskí vedci chcú teraz prirodzenú liaheň komárov premeniť na zbraň v boji proti nákaze. Má to pomôcť nielen obmedziť ziku, ktorá spôsobuje napríklad nebezpečnú mikrocefáliu pri novorodencoch, ale použiť by sa dal aj v boji proti malárii či horúčke dengue.

SkryťVypnúť reklamu

"Meníme zbraň, ktorú komáre používajú proti nám - staré pneumatiky - proti nim," hovorí pre BBC autor projektu, doktor Gerardo Ulibarri z Laurentiánskej univerzity v kanadskom Sudbury.

Ulibarri využil staré pneumatiky na vytvorenie akejsi pasce pre larvy komárov. Ovillanta, ako technológiu nazýva, je len spojenie dvoch častí starej pneumatiky. V spodnej časti je napustená dažďová voda, na ktorej je papier vhodný pre kladenie vajíčok. Dvakrát do týždňa treba vodu vypustiť cez potrubie s filtrom, ktorý larvy zachytí a filtrovanú vodu opäť naliať do pneumatiky. 

"Kľúčová je recyklácia vody," hovorí Ulibarri pre Canadian Press, "V odľahlých miestach je často čistá voda luxusom, recyklácia preto veľa vody ušetrí," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt je zatiaľ úspešný - za desať mesiacov testovania v Guatemale sa podarilo 84 pascami zničiť  asi 18-tisíc lariev komára Aedes, ktorý prenáša aj ziku. To je sedemkrát viac ako bežné pasce. Podľa BBC sa v oblasti počas tohto obdobia neobjavil ani jeden prípad horúčky dengue, kým bežne bývajú prípadov desiatky.

Zaujímavé je však aj to, že experiment prebiehal ešte pred tým, ako sa začal v januári najmä v Južnej Amerike šíriť vírus zika. Vedci teraz dúfajú, že sa im podarí lacnou technológiou pomôcť nielen v boji proti zike. Technológiu už inštalujú v okolí Nílu. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu