SME

Zdraví aj smrteľne chorí. Ako sa na ľuďoch testujú nové lieky

Prípad vo Francúzsku oživil diskusiu o tom, čo je vo výskume ešte etické a čo treba zlepšiť.

Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

D esiaty január 2016 nemal byť ničím výnimočný pre dobrovoľníkov, ktorí sa vo francúzskom meste Rennes zúčastnili na prvej fáze výskumu nového lieku vyvinutého s cieľom liečiť úzkosti, bolesť a motorické poruchy.

Výskum prebiehal už tretí deň v sídle súkromnej spoločnosti Biotral a niektorí dobrovoľníci už možno plánovali, čo urobia s 1900 eurami, ktoré predstavovali odmenu za účasť na štúdii. Na rozdiel od predchádzajúcich dní, keď šlo všetko hladko, sa v tento deň u niektorých účastníkov štúdie objavili závažné zdravotné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Výskum okamžite zastavili, šiestich dobrovoľníkov hospitalizovali a jeden z nich o sedem dní zomrel. Francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Tourainová neskôr na tlačovej konferencii oznámil, že sa začalo vyšetrovanie, ktoré má odhaliť presnú príčinu katastrofálneho priebehu testu.

Vyšetrovanie zatiaľ nie je uzavreté, ale nech dopadne akokoľvek, táto udalosť opäť oživila diskusiu o tom, nakoľko je testovanie nových liekov bezpečné a etické.

Prvá fáza

Legislatívny rámec pri testovaní nových liekov sa medzi jednotlivými krajinami v detailoch líši, ale vedecký postup v jeho pozadí je vo všeobecnosti rozdelený do niekoľkých fáz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prvým krokom je takzvaná predklinická fáza. Na jej počiatku je zvyčajne pochopenie procesu, akým pôsobí určité ochorenie, a objavenie sľubne vyzerajúcej látky alebo prípravku, ktorého použitie môže priebeh ochorenia pozitívne ovplyvniť.

Počas vývoja, ktorý zvyčajne trvá niekoľko rokov, sa syntetizujú rôzne varianty účinných látok, často sa pri tom používajú počítačové modely, farmakologické a chemické postupy, ktorých cieľom je dosiahnuť najúčinnejšiu formu prípravku.

Súčasťou predklinického vývoja je zvyčajne aj testovanie prípravku na zvieratách. Predtým, než sa nové liečivo podá ľudským dobrovoľníkom, treba zistiť jeho bezpečnosť a možné nežiaduce účinky.

Na tieto účely sa najčastejšie používajú laboratórne potkany, ale v pokročilejších fázach vývoja sa môže liečivo skúmať aj na človeku bližších zvieracích druhoch, akými sú napríklad šimpanzy.

Prečítajte si tiež: Robil som ‚pokusného králika‘, ako na mne testovali lieky Čítajte 

Nešťastia sú zriedkavé

Ak predklinická fáza dopadne úspešne, prejde sa k prvej klinickej štúdii, ktorej cieľom je dôkladne preveriť bezpečnosť nového lieku, tentoraz už na ľudských dobrovoľníkoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45GW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu