SME

K Mliečnej dráhe sa rúti obrovský plynový oblak

K našej galaxii smeruje kozmická štruktúra, ktorá bola kedysi jej súčasťou

Smithovej oblak a jeho možná budúca pozícia. (Zdroj: NASA)

Je to veľmi dlhý príbeh. Pred 70 miliónmi rokov sa z vonkajších oblastí Mliečnej cesty utrhlo obrovské množstvo plynu, sformovalo sa do oblaku v tvare kométy a odletelo do neznáma.

S Galaxiou sa však stretne znova, keďže sa v súčasnosti rúti späť rýchlosťou okolo milióna kilometrov za hodinu.

Oblak obsahuje toľko vodíka, že by stačil na dva milióny hviezd veľkosti nášho Slnka. Výsledkom zrážky, ktorá nastane o nejakých 30 miliónov rokov, preto bude nádherný ohňostroj sprevádzaný vznikom nových sĺnk. A možno aj celých nových slnečných sústav.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tridsať Mesiacov

Gigantický mrak medzihviezdneho plynu je dlhý okolo 11-tisíc a široký 2,5-tisíc svetelných rokov. Keby sme ho mohli pozorovať vo viditeľnom svetle, na oblohe by sme ho našli v súhvezdí Orla. Veľký by bol asi ako tridsať Mesiacov v splne naskladaných pekne v rade za sebou.

Oblak sa pohybuje v kozme v priemere 40-tisíc svetelných rokov od Zeme. Vieme o ňom od roku 1963, kedy študentka astronómie Gail Bieger-Smithová z Leidenskej univerzity v Holandsku zachytila rádioteleskopom jeho vodíkový signál. Astronómovia ho preto pomenovali Oblak Smithovej (Smith's Cloud).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľkosť, smer a rýchlosť letu oblaku boli známe už dávnejšie. Až doposiaľ však astronómovia netušili, z čoho presne sa plyn skladá, a teda ani to, odkiaľ sa oblak vzal.

Nemohla by to byť trebárs galaxia v záverečnej fáze svojho života, kedy v nej už zomreli hviezdy? Prípadne kus medzigalaktického plynu, ktorým si chcela Mliečna cesta spestriť svoj fádny jedálny lístok?

V tom prípade by musel byť oblak zložený prevažne z vodíka a hélia, zatiaľ čo ťažšie prvky by sa v ňom hľadali len ťažko.

Pomohol starý dobrý Hubble

Dosluhujúci Hubblov teleskop (HST) na obežnej dráhe Zeme čaká, kedy ho nahradí supermoderný teleskop Jamesa Webba - má odštartovať z Francúzskej Guayany na orbitu v októbri 2018.

No starý dobrý HST sa ešte na penziu nechytá. Najnovšie pozorovania s využitím jeho citlivých prístrojov ukázali, že Oblak Smithovej bol s najväčšou pravdepodobnosťou niekdajšou súčasťou Galaxie, ktorá sa teraz vracia domov. A pred miliónmi rokov si kus svojho domova zobrala so sebou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C457Y na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu