SME

Na Orave zanikol slovenský klenot, kúpele slanej vody

Na hornej Orave, pod svahmi Babej hory, sú pramene slanej vody známe od nepamäti. Kedysi tu boli aj kúpele.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text pôvodne vyšiel v magazíne Quark

L iečivosť hornooravskej slanej vody bola známa už od počiatkov osídlenia tohto územia. Zachovala sa legenda o rodine, ktorá prišla do tejto oblasti.

Obyvatelia ju medzi seba neprijali, lebo všetci mali hrvole – zväčšenú štítnu žľazu. Rodina sa preto usadila mimo obce, neďaleko prameňov – a po čase im hrvole zmizli. Tak vznikla predchodkyňa súčasnej obce Oravská Polhora.

Obyvatelia okolitých dedín potom používali túto vodu predovšetkým na liečbu hrvoľa. O slanej oravskej liečivej vode písal aj slovenský geograf a historik Matej Bel (1684 – 1749) vo svojom opise Oravy (jeho slovenský preklad vyšiel až v roku 2001).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o jódovo-brómovú rapu (minerálne vody s prevahou chloridu sodného) ropného pôvodu s pestrou chemickou skladbou. Viaceré látky obsahuje v pomerne veľkých množstvách. Napríklad kyseliny boritej je 659 mg na liter (liečivá minerálka Vincentka jej má 311 mg/l), ale tiež je významne zastúpený bróm, jód či stroncium.

Mineralizáciou prevyšuje všetky pramene na Slovensku a hoci jej najvýznamnejšou zložkou je chlorid sodný, patrí medzi najhodnotnejšie známe jódové liečivé vody. Oravská slaná voda je aj dosť rádioaktívna. Výdatnosť prameňov je však neveľká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na najstaršej mape Slovenska

Obyvatelia okolitých obcí, ale aj držitelia Oravského hradu, využívali slanú vodu predovšetkým v kuchyni, čo bolo v rozpore s právom kráľovského soľného monopolu. Uhorská kráľovská komora viackrát vyslala na Oravu komisárov, aby pramene slanej vody zničili.

Najstarší známy reštrikčný postup sa udial v roku 1550, keď kráľovskí komisári, banskí odborníci z Hallstadtu Andreas Kraiser a Joseph Milaver, v prítomnosti vyberača poplatkov preskúmali pramene a svoje zistenia zhrnuli do obšírnej správy.

Doplnili ju rukopisnou mapou širšieho okolia prameňov. Je to najstaršie mapové zobrazenie časti hornej Oravy, dokonca je to aj najstaršia známa mapa, ktorá zobrazuje iba slovenské územie.

Mapa má však význam nielen ako kartografický výtvor 16. storočia, ale i ako historický prameň pre datovanie osídlenia oblasti pod Babou horou. Čo je na tej mape?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C455Z na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu