SME

Odpoveď na neúčinnosť antibiotík? Obyčajný íl

Vedci objavili mechanizmus, ktorým modrý a zelený íl zabíja aj veľmi odolné baktérie.

Rozsiahle náleziská ílov by mohli ukrývať užitočné látky. (Zdroj: DanHobley/WIKIMEDIA/CC)

U rčité druhy ílu – najmä modrý a zelený - majú skutočne liečivé účinky. Potvrdili to americkí a kanadskí odborníci a zároveň objavili spôsob, ktorým modrý a zelený íl zabíja baktérie.

Tento jednoduchý mechanizmus je veľmi účinný. Môže sa dokonca ukázať ako najlepšia a najlacnejšia cesta likvidácie tých druhov baktérií, ktoré sa stali rezistentnými na antibiotiká, čo je jeden z najzávažnejších zdravotných problémov súčasnosti.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trójsky kôň

Ľudia používajú íl ako liečebný prostriedok od dávnych čias. Existujú tisícročné záznamy o tom, že jeho účinky poznali starí Sumeri, Egypťania alebo Indovia. V novodobej histórii ho odporúčali rímsky lekár Galén, perzský učenec Avicenna i švajčiarsky novátor Paracelsus.

Íl, rozmiešaný vo vode pomáha pri črevných problémoch a žalúdočných vredoch, ako obklad pri hojení rán a popálenín, je obľúbenou prísadou do liečivých kúpeľov.

Výskum z Arizonskej štátnej univerzity (ASU) však teraz ukázal, že íl obsahuje kovové zložky, ktoré v tandeme zabíjajú mikroorganizmy, napádajúce ľudí aj zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Prínos tohto výskumu spočíva v dvoch smeroch,“ vysvetľuje Enriqueta Barrerová, programová riaditeľka sekcie vied o zemi americkej Národnej vedeckej nadácie (NSF), ktorá výskum financovala.

„Po prvé, identifikuje prírodné prostredie, kde sa tento íl nachádza, a po druhé vysvetľuje spôsob, s pomocou ktorého zabíja choroboplodné zárodky. Tento geochemický mechanizmus možno využiť na vývoj prostriedkov proti baktériám, rezistentným na liečbu antibiotikami.“

Íl obsahuje dva prvky, proti kombinácii ktorých je obranný mechanizmus baktérií bezmocný. „Ich vzájomné pôsobenie možno prirovnať k Trójskemu koňovi, ktorý prelomil obranu Grékov,“ dodávaj aj Lynda Williamsová, špecialistka na výskum ílu z ASU.

Účinné železo

Prvým prvkom v tomto ílovom „dvojzáprahu“ je chemicky redukované železo. Vtip spočíva v tom, že baktéria malé množstvo železa potrebuje na výživu, preto ho jej imunitný systém vpustí do vnútra bunky.

Spolu so železom však dovnútra prenikne hliník, ktorý zablokuje otvorenú bránu v bunkovej stene.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C454E na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu