Myslíte si, že georadarové dáta naozaj ukazujú ďalšie neznáme komory v Tutanchamónovej hrobke?
Podľa prezentovaných informácií dáta ukazujú, že za západnou a severnou stenou pohrebnej komory sú ďalšie priestory. Aké sú veľké a ako ďaleko budú pokračovať, nateraz nevieme.
Prečo?
Dáta boli zatiaľ len zhromaždené, no bude ich treba ešte hlbšie analyzovať a porovnať, čo potrvá viac ako mesiac. Porovnávací sken sa urobil na jednej zo stien v hrobke KV 5 v Údolí kráľov, za ktorou sa nachádzajú známe a už preskúmané priestory. Ďalší porovnávací sken bol vytvorený v predsieni Tutanchamónovej hrobky, za ktorou sa nachádza takzvaný „prístavok“ (v angličtine annexe).

Čo by sa v nových komorách mohlo ukrývať?
Východne od pohrebnej komory sa nachádzala takzvaná pokladnica, kde bola uložená skrinka s kanopami, nádherná drevená socha boha Anupa s podobou šakala a množstvo ďalších artefaktov. V západnom smere by mohlo ísť o ďalšiu pokladnicu hrobky a nedá sa vylúčiť, že pokladnica bude aj severným smerom. Teoreticky je možná aj ďalšia pohrebná komora, ale či sa tam vôbec nachádza a či je v nej niekto pochovaný, musí dokázať ďalší výskum. Hrobky panovníkov sa ani v Novej ríši neriadili žiadnym nemenným plánom a architekti mohli v danej situácii improvizovať.
Ak by tam bola pohrebná komora, kto by v nej mohol ležať?
Identita možnej pochovanej osoby sa v súčasnosti nedá určiť, je len odhadom. Vôbec to nemusí byť Nefertiti.
Je objav nových priestorov v hrobke dôležitý?
Niekoľko aspektov objavu dôležitých je. Španielska firma Factum Arte, ktorá vytvárala 3D skeny Tutanchamonovej hrobky, sprístupnila svoje dáta online. 3D skeny „odfiltrovali“ maľby na stenách hrobky a umožnili skúmať reliéf stien. Každý človek s prístupom k internetu mal možnosť dáta vidieť a interpretovať. Urobil to aj Nicholas Reeves, v súčasnosti jeden z najlepších odborníkov na Tutanchamona a jeho dobu. Na základe voľne prístupných dát formuloval hypotézu, publikoval ju a spustil k vedeckej štúdií mediálnu kampaň.
Pomohlo to?
Egyptské ministerstvo pre pamiatky, vedené Mamdúhom al-Damátím sa rozhodlo Reevesove argumenty seriózne preskúmať na mieste, na základe najlepšej možnej dostupnej techniky. Výskum financuje aj National Geographic Society, ktorá o ňom pripravuje televízny dokument.
Čiže šťastie?
Výskum ukazuje, že aj pamiatky, ktoré sú považované za úplne preskúmané (ba dokonca úplne publikované, čo však nie je prípad Tutanchamónovej hrobky), môžu ešte skrývať prekvapenia. Aj preto egyptské ministerstvo nedávno rozbehlo ďalší medzinárodný projekt, skenovanie vybraných pyramíd infračervenou termografiou.