SME

Slovenský vedec objavil v Číne nových dinosaurov (reportáž)

V Číne je ukryté množstvo pozostatkov pravekých jašterov. Veľká časť z nich je ešte vždy neznáma.

Rekonštrukcia huanansaura podľa predstavy čínskeho maliara Zhaa Chuanga. (Zdroj: PNSO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S edel som v aute, ktoré sa vydalo na cestu do praveku. Za oknom sa mihotala krajina nekonečných kukuričných polí. Pod nimi čakajú poklady na svojich objaviteľov.

Ani zlato, ani drahokamy, ale niečo oveľa vzácnejšie je ukryté v skamenených uloženinách hneď pod povrchom zeme. Je to svedectvo života prekvitajúceho na tomto mieste pred desiatkami miliónov rokov. Presnejšie v druhohorách. V období, keď dinosaury rozhodovali o osude iných.

Šofér si sebaisto razil cestu medzi nevyspytateľnými účastníkmi čínskej premávky a ja som po krátkej odmlke opäť pokračoval v rozhovore s kolegom z čínskej Akadémie geologických vied. Profesor Lü Junchang je jedným z popredných čínskych paleontológov. Jeho srdcovkou sú lietajúce jaštery, známe ako pterosaury, ktorých popísal už 22 nových druhov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhou vášňou, ktorá si ho podmanila, sú dinosaury, najmä tie z posledného úseku druhohôr, obdobia kriedy (145 až 65 mil. r.). Vďaka jeho výskumu sa zoznam vládcov druhohôr rozrástol o ďalších 25 nových mien.

Bohato prestretý stôl

Pred niekoľkými dňami som pricestoval do Pekingu, a tak sme diskutovali o náročnom programe, ktorý na nás čakal. Po krátkom pobyte v hlavnom meste sme sa pre- sunuli na severovýchod Číny do provincie Liaoning.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tu nás očakával zástupca riaditeľa paleontologického múzea v Jinzhou pán Sun Teju. Riaditeľ múzea pán Sun Cenjuan bol mimoriadne štedrý, pracovné stoly boli prestreté. Ležali tu už pripravené skameneliny pterosaurov a operených dinosaurov.

Z pohľadu paleontológa je provincia Liaoning jednou obrovskou hrobkou drakov.

Martin Kundrát

Ako dezert na nás čakalo hniezdo s vajcami oviraptorov, v ktorých sme pomocou prenosného röntgenu objavili embryá.

Dračia hrobka a orientálna čeľusť

Cesta autom sa hadila pahorkatinou, ktorej špicaté kopce pripomínali tŕne na chrbte spiaceho čínskeho draka. Koľko symboliky sa ukrýva v tejto predstave.

Z pohľadu paleontológa je provincia Liaoning jednou obrovskou hrobkou drakov, ktoré sa uložili na nekonečný spánok pred 120 a viac miliónmi rokov. Ich telá zabalzamované v sopečnom popole odpočívajú všade, kam oko dohliadne.

Z pravekého spánku ich prebúdzajú len miestni obyvatelia. Aby si finančne trochu prilepšili, podstupujú nebezpečné riziko, za ktoré niekedy platia životom. Ručne razené úzke štôlne, siahajúce hlboko pod povrch, sú často desiatky metrov dlhé.

Šofér zastavuje pri jednej z nich. Lovci pokladov v zápätí miznú v domnení, že prišla kontrola.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44EZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu