SME

Rozlúštili tajomstvo pohybu podmorskej superlode Enterprise

Čudné rôsolovité živočíchy ukazujú cestu k budúcim dopravným prostriedkom v oceánoch

Rúrovník. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Exotické morské rúrovníky ukazujú, ako môže spolupráca riadiť veľkú kolóniu.

TEXT: Michal Ač, FOTO: NOAA, WIKIMEDIA/CC

V eľmi zvláštne, veľmi tenké a veľmi dlhé priezračné morské živočíchy, príbuzné medúz. To sú málo známe, ale veľmi zaujímavé rúrovníky. Ako jeden z prvých prírodovedcov o nich písal Ernst Haeckel pred viac ako sto rokmi.

Mechanizmus pohybu rúrovníkov vo vode je však rovnako pozoruhodný ako ich vzhľad. Dokonca nie je príliš vzdialený od pohonu budúcnosti, aký používala kozmická loď Enterprise zo seriálu Star Trek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznajú deľbu práce

Exotické rúrovníky patria k najdlhším pozemským tvorom vôbec; druh s názvom Praia dubia môže dorásť až do päťdesiatich metrov. Aj keď vyzerajú ako jeden organizmus, v skutočnosti je to kolónia mnohých indivíduí, z ktorých každý má svoju funkciu: kŕmenie, obranu, prilákanie koristi a útok. A podobne ako na palube Enterprise, aj členovia tejto exotickej morskej „posádky“ musia koordinovať svoje sily pri riadení lode.

Živočíchy, ktoré používajú pri plávaní prúdový pohon (medúzy alebo sépie), sa v moriach vyskytujú často. Morský biológ Jack Costello z Providence College však hovorí, že je veľmi zriedkavé pozorovať kolóniu takých živočíchov, ktoré koordinujú svoje „prúdové motory“ tak, aby umožnili cielený pohyb celého organizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Costello s kolegami nedávno publikovali výsledky pozoruhodnej štúdie pohybu jedného z rúrovníkov (Nanomia bijuga) v časopise Nature Communications. Vedci boli prekvapení najmä skutočnosťou, že tento druh, ktorý používa sofistikovaný pohyb  pomocou viacerých trysiek, pozná deľbu práce medzi mladšími a staršími členmi kolónie.

Žeby sa svet bezstavovcov inšpiroval vyššími živočíchmi – alebo skôr naopak?

Pelotón vedú mladí

Rúrovníky ovládajú vysoko efektívny systém pohybu, v ktorom sa, nehľadiac na vysoký počet spolupracujúcich jedincov, nič nestratí.

Mladší členovia, ktorí sú na čele, používajú svoje trysky na otáčanie a pohyb dozadu. Starší a väčší členovia „tímu“, umiestnení až za nimi, majú viac síl a tlačia celok dopredu, no vďaka manévrovacím schopnostiam čela pelotónu sa živočích môže bez problémov premiestňovať podľa aktuálnych potrieb. Súčinnosť mladšej a staršej časti kolónie je taká dokonalá, že vyzerá ako jeden organizmus.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4486 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu