SME

Pluto má modrú oblohu aj vodný ľad

Nové poznatky sa netýkajú mimozemského života, sú však pre vedcov novou výzvou.

Atmosferické opary nad Plutom sú modré.Atmosferické opary nad Plutom sú modré. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Výskumný riaditeľ misie New Horizons Alan Stern vyvolal začiatkom týždňa menší rozruch. Počas prejavu na Univerzite v Alberte o Plute povedal, že je to svet, ktorý žije a že nemôže prezradiť, čo sa NASA chystá oznámiť vo štvrtok.

Prečítajte si tiež: NASA sa chystá oznámiť "úžasnú" novinku o Plute Čítajte 

Niektorí síce špekulovali nad nepravdepodobným objavom mimozemského života, nakoniec sú novinky niečo, čo dobré poznáme aj my pozemšťania - modrá obloha a vodný ľad.

Čiastočky atmosférického oparu nad trpasličou planétou sú síce asi šedé, alebo červené, ale prepúšťajú svetlo tak, že oblohu zafarbujú do modra. Na Zemi tento efekt spôsobujú malé molekuly dusíka, na Plute sú to molekuly podobné sadzi nazývané tholiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vznikajú vysoko v atmosfére, kde sa postupne spájajú do malých čiastočiek, okolo ktorých sa zrážajú prchavé plyny a obalia ich ľadom. Tholiny potom padnú na povrch, kde podľa tlačového vyhlásenia NASA prispievajú k jeho červenému zafarbeniu.

Nové poznatky pripravil vedcom aj nové výzvy. Dáta z New Horizons totiž odhalili niekoľko regiónov, kde na povrchu trčí vodný ľad. Prevažne sú to miesta, ktoré sú na farebnej snímke Pluta červené. Nie je ich veľa, pretože na iných miestach ho zakrývajú iné prchavejšie ľady. Vedci zatiaľ nepoznajú ani príčinu rozloženia ľadov, ani vzťah medzi červenými tholinmi a ľadom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu