TEXT: Alena Štifilová
A k by sa písal rok 1951, v novinách by ste sa v týchto dňoch dočítali, že družstevníci z JRD Mýtne Ludany zožali rekordnú úrodu ryže. Najlepší ryžiar kraja, družstevník Štefan Béres dosiahol výnos neuveriteľných 79,5 metrického centa ryže z jedného hektára.
V 50. rokoch minulého storočia sa ryža na Slovensku skutočne pestovala, roľnícke družstvá na juhu a východe krajiny obhospodarovali približne šesťtisíc hektárov ryžovísk.
Dokument Československej televízie z roku 1951 ukazuje šťastné tváre družstevníkov a sovietske kombajny, ktoré žnú na slovenských ryžových poliach. Tento rok sa očakáva úroda 3500 ton, už to nie sú len zemiaky, kukurica, tabak či cukrová repa.
Ryža sa stáva jednou z dôležitých plodín našej republiky. Optimistický hlas komentátora oznamuje, že tam, kde sa donedávna rozprestierali nevyužité močaristé lúky, na úhoroch, kde rástli len bodliaky a burina, dnes ležia úrodné ryžové polia.
Boli ryžoviská súčasťou politickej propagandy vtedajšieho režimu a snahou ukázať, že zjednotený roľník dopestuje subtropickú plodinu aj v miernom podnebnom pásme alebo mali reálny základ?

Každý deň pleli burinu
„Výnosy boli dobré, v celoslovenskom priemere 40 až 45 metrických centov z jedného hektára,“ hovorí 77-ročný Štefan Béres, bývalý agronóm a syn Štefana Béresa, najlepšieho ryžiara v kraji z televízneho dokumentu. Obaja jeho rodičia pracovali v družstve, pamätá si na vrecia ryže, ktoré sa im doma hromadili. V ťažkých povojnových rokoch dostávali družstevníci časť výplaty v naturáliách.
„Nie je pravda, že pestovanie ryže nebolo úspešné,“ tvrdí. „JRD v Mýtnych Ludanoch je držiteľom stredoeurópskeho rekordu. Necelých osemdesiat metrákov z hektára. Ak Číňania v tých rokoch dosiahli 30 metrákov, skákali od radosti. Mali sme mali dokonca parcelu, asi 60-árovu, kde sme v prepočte na hektár vypestovali 126 metrákov.“
Družstvo založili v roku 1949 a hneď prvá úroda bola rekordná. Číslu osemdesiat nemohli uveriť ani na ministerstve poľnohospodárstva a výživy, radšej poslali kontrolu, ktorá hľadala v katastri ‚nejaké utajené ryžovisko, pomocou ktorého si družstevníci zvýšili úrodu‘.